Nový český film o Olze Hepnarové nemá podle jeho tvůrců obhajovat brutální čin vražedkyně, která v sedmdesátých letech úmyslně najela nákladním vozem do skupiny lidí a osm jich usmrtila.

Snímek Já, Olga Hepnarová bude mít premiéru 18. března na festivalu Febiofest, do českých kin se dostane o šest dní později. Děj pojednává o mladé ženě, která na začátku 70. let zavraždila v centru Prahy osm lidí, za což byla jako poslední člověk v Československu v roce 1975 popravena. Podle slov tvůrců filmu nemá být výsledné dílo obhajobou české vražedkyně.

Hlavní role se v tomto černobílém historickém dramatu zhostila polská herečka Michalina Olszańská. Olga Hepnarová je v jejím podání dívkou lesbického zaměření, která je poněkud odtržená od společnosti. Její osud otloukánka ji společně se sebevražednými sklony dovede až k hrůznému činu s tragickým koncem.

160442571_c4c6e0

Režie snímku se ujali Tomáš Weinreb a Petr Kazda, pro které je film celovečerní prvotinou. Jejich zfilmovaný příběh Olgy Hepnarové zaujal diváky už koncem února, kdy si jej jako zahajovací film pro sekci Panorama vybrali organizátoři prestižního Filmového festivalu v Berlíně. Snímek se představí mimo jiné také ve Francii nebo v Polsku, zhlédnout jej budou moci diváci na několika dalších festivalech po celém světě.

Přestože je případ Olgy Hepnarové svázán s Českem, chtěli jsme natočit univerzální příběh, kterému porozumí všichni kdekoliv na světě,“ uvedl Kazda.

Tvůrci se chtěli vyhnout senzačnímu zpracování stejně jako jakékoliv obhajobě Hepnarové. „Naším záměrem bylo natočit drama mladé ženy, příběh osamělého člověka, který stojí mimo společnost. Právě takové osobní až intimní zpracování se ukázalo být poměrně aktuální,“ vysvětlil zahraniční zájem o film druhý z režisérů Weinreb.

hepnarová 01

Tvůrci potvrdili prodej práv do Velké Británie a Irska. O příběh mají zájem také distributoři v USA, Kanadě a Brazílii. „V některých zemích teď dokonce jednáme i s více zájemci,“ uvedl producent Vojtěch Frič. „Seriózní zájem o film ukazují i nabídky takzvaných minimálních garancí,“ dodal. Proti opatrnějším dohodám, kdy místní distributor odvádí producentovi procenta z tržeb, znamená minimální garance platbu určité částky dopředu.

Zahraniční ohlasy jsou podle tvůrců nejen vesměs pozitivní, ale zdůrazňují silný osobní příběh a stále aktuální téma. Film se bude promítat zatím na 14 filmových festivalech po celém světě. Tvůrci ho představí v Austrálii, Hongkongu, Mexiku, USA, Izraeli a v sedmi zemích Evropy. V hodnocení Česko Slovenské filmové databáze získal film nadprůměrných 82 procent.

hepnarová 03

Zdroj: ČTK

Foto: ČSFD/Oficiální snímky z filmu