Nepropustné obranné hradby nebo zaparkovaný modrý double-decker v bráně s řidičem Josém Mourinhem na předním sedadle. Tyto a mnohé jiné přívlastky si vysloužil loňský šampion anglické Premier League za předvedené výkony. O to více aktuální jedenácté místo v tabulce udivuje asi hlavně samotné fanoušky klubu ze Stamford Bridge.

Defenzivní stratég

Pokud si rádi užíváte zápas, kde má váš oblíbený tým úplnou kontrolu nad míčem po celý zápas, a hráči předvádějí efektní a zároveň efektivní fotbal, Chelsea vaším oblíbeným týmem pravděpodobně nebude.

Nizozemská škola zavedla do fotbalové taktiky pojem totální fotbal praktikovaný zejména v 70. a 80. letech dvacátého století, ve kterém útok převládal nad důslednou defenzivou. Pokud hlavním představitelem tohoto stylu byl Johann Cruyff, Mourinho je ikonou pragmatického fotbalu s defenzivním pojetím hry, se kterým slavil úspěchy v Portu, Chelsea, Interu Milán a Realu Madrid.

Návrat ztraceného syna

Po Mourinhově odchodu z Chelsea v roce 2007 klub vedlo mnoho renomovaných kormidelníků a nesystematické budování týmu nepřinášelo očekávané výsledky. Nadstandardní vztahy Portugalce s majitelem týmu, Rusem Romanem Abramovičem, a příslib Josého, že jednou se do Londýna vrátí, dávali fanouškům víru v lepší výsledky a návrat jejich zbožňovaného trenéra.

Tak se také stalo a v sezóně 2013/2014 již populární Mou seděl na lavičce svého srdcového klubu. Sezónu na to se mu podařilo po dlouhých pěti letech čekání navrátit na Stamford Bridge titul anglického šampiona. Prvenství dosáhl zejména díky precizně zvládnuté obranné fázi s následným rychlým protiútokem, což se dá považovat za Mourinhovo trenérské know-how.

Vtipálek, cynik, věčný kritik rozhodčích

V každé zemi, v níž dosud José působil, plnil stránky časopisů svým chováním a kontroverzními prohlášeními. Mnozí se domnívají, že toto chování souvisí s jeho taktikou, ulehčit z tlaku na své hráče. Faktem však je, že v některých případech The Special One, jak se sám nazval, jde až za hranici toho, co je ještě slušné a co už ne. Nejnovější pokutu od Anglické asociace ve výši dvou milionů korun za kritiku rozhodčích označil za žert.

Během jeho trenérské kariéry v Realu Madrid se vztahy s úhlavním rivalem z Barcelony dostali na bod mrazu a vzájemné zápasy byly plné nechutných nefotbalových incidentů, jako například štípnutí asistenta trenéra Barcelony.


Na druhou stranu každý hráč, který měl možnost hrát pod Mourinhem, si jeho metodiku, přístup a zejména lidskost neumí vynachválit. Od hráčů vyžaduje absolutní důvěru a poslušnost a na oplátku z nich dokáže dostat co nejvíce. Nejlepším příkladem jsou výkony Cesca Fabregase, který po mdlých výkonech v Barceloně se stal po přestupu do Chelsea důležitým článkem mistrovského týmu z minulé sezóny.

Úsměvnou je i Mourinhova odpověď na otázku, jak by charakterizoval problémového Maria Balotelliho, jehož vedl v Interu Milán:

Nic není věčné a trenérská židle už vůbec ne

Trenérský lišák má za sebou, v poměrně mladém věku, úspěšnou kariéru. V poslední době se však štěstěna od jeho osoby odvrací. Aktuálně nevýrazné výkony v Premier League dávají zejména médiím rychle zapomenout na jeho předešlé trenérské úspěchy. Začíná se šeptat i o tom, že Abramovičovi dochází s Mourinhem trpělivost. Reakce The Special One na podobné dohady je vskutku speciální:

I toto vyjádření ukazuje jak velké je Mourinhovo ego. Trenérské kariéra je nestálá a turbulentní, až na pár výjimek. Charismatický trenér posbíral ligové tituly v Portugalsku, Španělsku, Anglii a Itálii. Možná nastal čas přesunout se k ropným šejkům do Paříže?