Češi se při dovolenkování vrátili k poznávání tuzemských krajin. Kam se letos vydáte na dovolenou vy?

Obzvláště letos se zájem Čechů o dovolenou v tuzemsku podle prodejců dovolených zvýšil. Od zahraničních pobytů totiž lidé upouštějí zejména kvůli obavám z bezpečnostní situace v některých zemích a uprchlické krize. Hotelový portál Hotel.cz letos registruje na hlavní sezńu nárůst rezervací pobytů v tuzemských regionech o desítky procent. Poptávka po ubytování stoupla nejvíce v Královéhradeckém kraji, kde se jedná o 83 procent, další vyhledávanou destinací je Jihomoravský kraj, kam se plánuje vydat o 80 procent více návštěvníků.

Za vysokým nárůstem poptávek po domácích dovolených může být opravdu změna nákupního chování zákazníků, např. vlivem sílícího teroristického nebezpečí a problémům s uprchlíky v některých z oblíbených turistických destinacích,“ uvedl Milan Petr z Hotel.cz. Současně je podle něj možné, že minulé tropické léto přesvědčilo řadu Čechů, že letos za sluníčkem za hranice nevyrazí a svou dovolenou stráví v ČR.

city-1134141_1920

Rostoucí poptávku po dovolených a pobytech v Česku registruje také server Slevomat. „Za posledních 12 měsíců vidíme meziroční nárůst o 16 procent, přičemž teď, se začínající sezónou, poptávka eskaluje. Jen za duben prodeje tuzemských zájezdů a pobytů vzrostly meziročně o třetinu,“ dodala ředitelka Slevomatu Marie Chytilová.

Zatímco dříve podle jejích slov patřily mezi nejžádanější lokality pro dovolenou Krkonoše a Lipno, v posledních letech doznal žebříček žádaných míst výrazných změn. Lidé letos nejčastěji vyhledávají pobyt v Dětenicích, Adršpachu, Beskydech nebo třeba Luhačovicích.

Oproti loňsku se zvedl také zájem o pronájem rekreačních chat. Pro trávení své dovolené si v tuzemsku pronajímá chatu nebo chalupu každý desátý Čech. „Jedním z důvodů vyššího zájmu je domácí prostředí a rovněž nízká cena. V nabídce pronajímaných domů stoupá kvalita. Chalupy s bazénem, na samotě a dostatkem ložnic jsou vyprodané za jakoukoliv cenu,“ uvedla výkonná ředitelka Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Kateřina Petříčková.

wine-1300182_1920

Na vyhledávači slev Skrz.cz vzrostla meziročně poptávka po tuzemských pobytech o zhruba 15 procent. „Díky tomu je možné, že v některých frekventovaných oblastech a oblíbených hotelech či penzionech nebude v létě na poslední chvíli možné sehnat ubytování,“ dodal David Beška ze Skrz.cz. Ve srovnání s minulými roky se také zvýšila cena objednávky tuzemských pobytů. Zatímco dříve byly pobyty za několik tisíc korun spíše výjimkou, dnes Češi ty v ceně okolo čtyř až pěti tisíc korun kupují celkem běžně.

Češi v tuzemsku také více utrácí. Podle Slevomatu stoupla průměrná cena za pokoj pro dva a jednu noc meziročně o desetinu na 1572 Kč.

Zdroj: ČTK

Foto: Pixabay