Mrzne až praští, hory pokryla čerstvá nadílka sněhu a teploty klesají do ledových nížin. Zkrátka ideální počasí vytáhnout lyže či snowboard a vyrazit provětrat hlavu na alpské svahy. No jo, ale dovolená nikde a z Prahy a jiných koutů republiky daleko. Stačí představa absolvování několika hodinové jízdy „na otočku“ kvůli pár slastným chvílím na svahu a prvotní myšlenku rychle házíme za hlavu. Nové řešení vyvstává rychle – zajedeme si někde poblíž. Ale kam? Kde najdu nejlevnější skipas a co ostatního mi místní střediska nabídnou? Rešerši jsme udělali za vás a přinášíme deset nejlepších možností.

Nejdelší svahy pro pořádné vyřádění

Ve Skiareálu Klínovec se po chvilce nepozornosti budete cítit jako v rakouském nebo italském středisku. Vánoční nabobtnalou pneumatiku proženete po sedmadvaceti kilometrech upravených sjezdovek a snowboardu dáte zabrat ve snowparku. Nemusíte myslet na děti, které udáte do lyžařské školy, ani na ubíhající čas a naskakující parkovné. Pro návštěvníky je totiž zdarma.

Během lyžování můžete zabloudit za příplatek i do nedalekého Německa. Klínovec propojil síly se střediskem na opačné straně hranice a vytvořením Interskiregionu Fichtelberg připojil dalších šest kilometrů tratí. Přesouvat se můžete během deseti minutové jízdy skibusem opět bezplatně.

Místo: Loučná pod Klínovcem

Web: www.klinovec.cz

Otevírací doba: 9:00 – 16:00

Celodenní skipas: dospělý: 680 Kč, senior/junior: 620 Kč, dítě: 540 Kč

Interskiregion Fichtelberg (skipas na den a půl): dospělý: 1090 Kč, s/j: 1040 Kč, dítě: 880 Kč

Večerní lyžování (16:00 – 21:00): dospělý: 150–330 Kč, s/j: 130-300 Kč, dítě: 110–240 Kč

Pestrá zábava

Druhý v pořadí s bohatou nabídkou sjezdovek je Skiareál Špindlerův Mlýn. Dva kilometry, které ztrácí na Klínovec dožene rovnou třemi snowparky, U-rampou a dětskými parky. Palec dolů bychom možná dali za o něco dražší skipasy, ale udržování snowboardových překážek a profesní úprava dá výdajům zabrat. Stejně jako předchozí velké středisko nabízí parkování i skibusy zdarma.

Místo: Špindlerův Mlýn

Web: http://ww:w.skiareal.cz/

Otevírací doba: 8:30-16:00

Celodenní skipas: dospělý: 890 Kč, s/j: 710 Kč, dítě: 620 Kč.

Večerní lyžování (18:00-21:00): dospělý: 450 Kč, s/j: 420 Kč, dítě: 390 Kč

Kvalita za nejnižší cenu

Pokud plánujete vyrazit na hory, ale za víkendové skipasy pro celou rodinu nechcete zruinovat rozpočet na další měsíc, nejlevnější a nejvýhodnější variantu najdete v Albertamech, vzdálených od proslulých Karlových Varů pouhopouhých osmnáct kilometrů. Zábava tady úměrně s penězi rozhodně neklesá. Skiareál Plešivec otevřeli teprve před třemi lety, takže nabízí nejmodernější technické vybavení, freestyle park pro snowboardisty a nejdelší černou sjezdovku na Karlovarsku, která pořádně potrénuje vaše nohy. A dvanáct kilometrů sjezdovek musí každému o víkendu stačit.

Místo: Abertamy

Web: www.skiarealplesivec.com

Otevírací doba: 9:00-16:00

Celodenní skipas: dospělý: 490 Kč, s/j: 450 Kč, děti: 350 Kč

Lyžovat na vrcholcích hor

Ne nadarmo se Skiareálu Praděd na Malé Morávce říká Moravský ledovec. Nabízí sice „jen“ pět kilometrů sjezdovek, za to si zalyžujete nejvýše v České republice. Čarokrásné výhledy na Chráněnou krajinnou oblast Jeseníky vezmou dech každému milovníkovi zimní přírody.

Místo: Malá Morávka

Web: www.figura.cz/ski-areal-praded/sjezdove-lyzovani/

Otevírací doba: 8:30–16:00

Celodenní skipas: dospělý: 500 Kč, dítě: 350 Kč

Nejdelší sjezdovka v Česku

Další nej, které se může poměřovat s alpskými poměry a měli byste jej rozhodně vyzkoušet, je téměř tří a půl kilometrový svah v Jeseníkách, nejdelší v ČR. Lyžařský areál Ramzová začíná v části obce Ostružná, pokračuje přes Čerňavu a končí v lokalitě Šeráku. Sedačková lanová dráha na Ramzové je jediná, kterou se dostanete na vrcholy Jeseníků.

Místo: Ramzová

Web: www.bonera.cz

Otevírací doba: 8:30-16:30

Celodenní skipas: dospělí: 550 Kč, děti do 10 let: 400 Kč

Po lyžovačce do termálů

I když se to nezdá, celý den na svahu dá vašemu tělu pořádně zabrat. V areálu Razula to moc dobře ví, a proto dostanete k celodennímu skipasu zdarma možnost hodinového vstupu do termálních bazénů Wellness hotelu Horal. Rozbolavělé a utahané tělo naložíte na hodinu do horké lázně a vzpružíte se na další večerní radovánky. Nebo jen dlouhou cestu domů. Přes den zabaví celou rodinu Snowtubing, zimní náhrada aquaparkových tobogánů.

Pokud jste neposední a na jednom místě nevydržíte lyžovat dlouho, potěší vás varianta Skiregion Valašsko. Za jeden skipas projezdíte kromě Velkých Karlovic třeba blízkou Kohútku, Kyčerku, Karolinku, Jezerné nebo Machůzky.

Místo: Velké Karlovice

Web: http://www.razula.cz/

Otevírací doba: 9:00-16:00

Celodenní skipas: dospělí: 430 Kč; senior, dítě:290 Kč

Skiregion Valašsko (2 dny): dospělí: 800 Kč; senior, dítě:600 Kč

Večerní lyžování (pátek/sobota 18:30-21:00): dospělí: 290 Kč; senior, dítě: 170 Kč

Snowtubing: 1 jízda: 50 Kč

Dětská tažná lana: celodenní: 130 Kč

Snowparkům zdar

Pec pod Sněžkou nabízí třináct kilometrů rozmanitých terénů od cvičných louček po náročnější svahy. Ale to hlavní, na co láká své návštěvníky, je nejdelší snowpark v Česku. V horní části naleznete jibbing zone s deseti překážkami, zakončenou dvěma platformami se skoky. Areál je propojen s resortem Černá Hora – Pec a během dne je možné (stylově) mezi oběma středisky přejíždět rolbou.

Místo: Pec pod Sněžkou

Web: https://www.skiresort.cz/

Otevírací doba: 9:00-17:00

Standard Sezóna (2.1.-27.1. + 6.3.-19.3.): dospělí: 690 Kč; s/j: 590 Kč; dítě: 480 Kč

Top Sezóna (28.1.-5.3.): dospělí: 750 Kč; s/j: 640 Kč; dítě 530 Kč

Večerní lyžování (18:00 – 21:00): dospělí: 150-300 Kč; s/j: 150-260 Kč; dítě: 150-210 Kč

V Dolní Moravě slovo nuda neexistuje

O malé obci Dolní Morava v blízkosti Králického Sněžníku před pár lety zaslechl jen málokdo. Kdybyste se o ní zmínili teď, vyvstane každému zaslouženě na mysli architektonický i turistický skvost Stezka v oblacích. V nabídce však naleznete mnohem více. Kromě desetikilometrových sjezdovek láká především sáňkařská a bobová dráha. Pokud jste sáňky vytáhli naposledy v deseti letech na chalupě a jste zvyklí na sjíždění stometrového svahu a následný výšlap a funění nahoru, rozhodně doporučuji. Vyveze vás lanovka a místo krátkého pobavení zažijete adrenalinový sjezd dva a půl kilometrové sjezdovky. Navíc v noci a s čelovkou.

Místo: Dolní Morava

Web: http://www.dolnimorava.cz/zima

Otevírací doba: 8:30-16:00

Celodenní skipas: dospělí: 670 Kč; s/j: 590 Kč; dítě: 460 Kč

Sáňkařská dráha: 1 jízda: 130 Kč

Bobová dráha: 1 jízda: dospělí: 80 Kč, dítě: 60 Kč

Na skok na lyže a pak do aquaparku, Dinoparku nebo IQLandie

Udržet na svahu malé ratolesti celý den, to je boj se studenými lyžáky, kapesníky i únavou. Letos ale nad promrhanou dovolenou a dřívějšími odjezdy do hotelu lamentovat nemusíte. Skiareál Ještěd totiž nabízí k čtyřhodinovým skipasům za výhodný příplatek vstup do blízkého aquaparku, Dinoparku nebo IQLandie. Výběr už závisí na vašich preferencích. Navštívit můžete také centrum Liberce, sjezdovka je v přímém dosahu městské hromadné dopravy. Auto mezitím necháte zdarma u areálu.

PS: Poslat s dětmi můžete jen maminky a mezitím si užít bohatý snowpark nebo skokanský můstek.

Místo: Liberec

Web: http://www.skijested.cz/

Otevírací doba: 8:30-16:00

Celodenní skipas: dospělí: 590 Kč; s/j: 500 Kč; dítě: 320 Kč

Večerní lyžování (18:00 – 21:00): dospělí: 220 Kč; s/j: 200 Kč; dítě: 160 Kč

Ráj milovníků free ride

Možnost zalyžovat si pod nádrží Dlouhé Stráně přináší Skiareál Kouty. Až vás omrzí dvanáct kilometrů sjezdovek, můžete navštívit snowpark, nebo jednu ze dvou free ride zón. A pokud se zde rozhodnete začít zaučovat své dítě, do šesti let za něj zaplatíte jen padesát korun.

Místo: Kouty nad Desnou

Web: http://www.kouty.cz/

Otevírací doba: 8:30 – 16:00

Celodenní skipas: dospělí: 650 Kč; s/j: 600 Kč; dítě (7-12 let): 520 Kč; dítě (do 6 let): 50 Kč

Foto: ze všech zmíněných lyžařských středisek, Pexels