Podle mnoha lidí je Amsterdam jedno z nejhezčích a nejpohodovějších měst vůbec. Je známé nejenom jako mekka marihuany a distriktu s červenými lampami. Jsou tam taky, na rozdíl od Německa, pohodoví lidé jako v Itálii, a na rozdíl od Itálie tam přesto vše funguje – jako v Německu.

Pokud nemusíte úplně koukat na peníze – anebo vás vyšle na euro-víkend do Amsterdamu zaměstnavatel, který vás má rád a nekouká úplně na peníze – a máte tak hezky nebaťůžkářský rozpočet ve výši tří průměrných platů v ČR, tak my vám v našem třídílném seriálu řekneme, jak je utratit.

Poznámka, kterou nemusíte číst: Amsterdam v lednu nebo únoru má taky výhodu, že na rozdíl od Thajska tam nepotkáte všechny lidi, které potkáváte v Praze nebo Karviné.

Vyrazte určitě nízkonákladovkou, protože na tu hodinu něco letu je opravdu jedno, na čem a jak sedíte.

Po úspěšném příletu na obří, ale nádherné letiště Schiphol doporučujeme zakoupit jízdenku na vlak do centra.

2016-01-28 14.17.31Přesto, že oficiální dopravní web tvrdí, že si máte koupit jízdenku předem online, protože „na místě je to někdy obtížné“, tak tomu nevěřte – v hale vás čeká víc automatů, než je u nás imigrantů, a jejich obsluha je připravena i pro osoby s nevalným intelektem. Chci jízdenku do centra, klik, pro dva, klik, platím kartou, PIN, nazdar.

Vlaky jezdí každou chvíli a příjemně překvapí funkční wifina, kterou takoví online závisláci po příletu ocení. Vždyť po hodině něco v letadle aby člověk nebyl nervy bez sebe, co se na Fejsbůku urodilo, že jo… A taky je potřeba dát check-in na letišti, ve vlaku a na hlavním nádraží – naštěstí, všude je wifina, a na rozdíl od civilizací jinde, opravdu free.

Vlakem to je příjemných 15 minut, co akorát stíháte ten Facebook plus taky whatsapp, messenger, instagram a snapchat. Jakmile vystoupíte a dav vás vyplivne před hlavní budovu Central Station, stanou se dvě věci:

Zaprvé, ač se na to připravujete poctivě studiem českých zpráv, neuvidíte žádného uprchlíka, jen asi dva policajty u nádraží.

Zadruhé, naskytne se vám tento pohled, který vám napoví, že rozhodnutí utratit tady peníze odložené na důchod bylo správné:

a otočíme hlavu doprava…

… a pokud chceme nutně hned vidět moře, dáme malou procházku za nádraží:


Co nepřipraveného člověka šokuje je to, že namísto milionu běženců ho čeká milion kol. Toto je „parkoviště“ u nádraží. Čtyřpatrové, mimochodem.

Na kola vůbec třeba dávat pozor. Tady je hierarchie kolo, dlouho nic, a pak taková pakáž jako auta a chodci. Kola snad nemají ani červenou – resp., málokdy je vidět, že by houf kol zastavil na červenou, oni jedou hlava nehlava.

Na kanály si třeba zvyknout, a zvyká se lehce. Perfektně se podle nich orientuje, a v kooperaci s offline aplikací je tu člověk za den jako doma. K aplikacím se ještě dostaneme v pokračování.

Amsterdam má opravdu zapamatovatelnou strukturu, kterou velice zjednodušeně vyjadřuje toto schéma. Červenou jsou označeny body, které je třeba vidět, a bude o nich řeč v našem seriálu. Modrá zóna je pro cestovatele, kteří chtějí víc kultury, restaurací a shoppingu, růžová zóna je pro ty, co chtějí všechno ostatní.

Amstr

Od Central Station k hotelu, pokud ho tedy máte v centru, je příjemná procházka. Kolečka vašeho kufru se sice lehce na všudepřítomných kostkách vyhrkají, ale Amstr za to stojí. Po návratu si koupíte novou Rimowu, a tentokrát ne v Sapě.

Amsterdam je nádherný večer. Typické úzké uličky, všude bary, restaurace, terasy, lehátka, vůně marihuany a dobrého jídla.

O restauracích a shoppingu bude další samostatná část příběhu, stejně jako o muzeích, které je nutno vidět.

Možná zklameme čtenáře čekající na recenzi Red Light Districtu, ale to by bylo jednak jiné téma, a jednak se vše za pár dnů nedá stíhat, navíc všeho moc škodí (tip šéfredaktorky: Nekupujte si v coffeeshopech od hladu muffiny a bábovky na cestu, přestože si myslíte, že stejně nebudou z nějakého přeturistikovaného shopu působit a vy tu trasu do Bruselu v pohodě odřídíte. Bohužel, bohudík, fungují…).

Takže zpátky k centru: pro slušné, nehulící a po poznání, jídle a nákupech dychtící turisty můžeme doporučit modrou zónu z naší mapky nahoře, obzvláště uličky kolem Anna Frank Huis mají ideální polohu. Je to pěšky 15 minut na západ směrem k muzejím a shoppingu. A když jeden večer chcete přesto poznat Red Light, uvidět fakt davy bavících se lidí, Ukrajinky ve výkladech, všudepřítomnou vůni trávy, tak to máte pěšky 10 minut na východ.

U domu Anny Frankové mimochodem uvidíte neuvěřitelnou frontu, či prší nebo sněží, celý den. A když máte pocit, že už je maximálně dlouhá, tak další den je o dvacet metrů delší.


Toto město je kromě výše uvedeného proslaveno i svými Cruises, to jest vyhlídkovou plavbou. Ta se dá koupit na hodinu, nebo na den, kdy si vždycky na zastávce vyskočíte, zkouknete část města a zase nasednete na nejbližší povoz. Perfektní. Jen vybírejte opatrně, některé lodě jsou spíše králíkárny, naopak ty od Hard Rock Café mají pohodlné lavice a v ceně máte nějakou tu zábavu. Další rada zní, počkejte si na léto, zážitek v otevřené lodi je neporovnatelně větší.

Až při procházkách městem narazíte na tuto sci-fi budovu, jste na Museumplein, mecce muzejí. Před vámi Muzeum of Modern Art, vedle vás Van Gogh muzeum a za vámi, přes nádherné náměstí, Rijks Museum. O všem budeme psát v pokračování.

Dnešní úvod zakončeme odkazem na nenápadnou firmu Coster, na kterou natrefíte při toulkách kolem Museumplein, konkrétně na Paulus Potterstraat 2. Nenápadný soubor vilek ukrývá významného výrobce a prodejce diamantů, který je krom jiného odpovědný za britskou královskou korunu. Zdarma se můžete podívat do výroby a přes obchod, kde si asi nic nekoupíte, protože na to rozpočet 2000 eur nestačí ani z dálky, se dostanete zpátky do reality. Ono to po zhlédnutí těch cenovek s číslovkou 100 000 eur potřeba.

Coster má patent na technologii výbrusu diamantů a dokonce mají zápis v Guinessově knize.

Tak abychom vás neunavili, zatím konec. Příště o hotelu, který doporučujeme všemi deseti, o shoppingu, jídle a famózním Amsterdam Duck Store.