Existuje mnoho lidí, kteří si dopřávají odpočinek nejen během letních měsíců, ale také v zimě. Kouzlo zasněžené krajiny, horkého čaje nebo svařáku v promrzlých rukou a dlouhé procházky nebo zimní aktivity, po nichž se člověk může spokojeně zahřát v teple u krbu, mají doslova terapeutický účinek.

zima 02

I když, kdo ví. Letošní zima se zatím řadí mezi ty teplejší, a tak se mnozí z nás procházky zasněženou plání ani nedočkají. Záleží stejně na každém z nás, jak své volné dny strávíme. Můžeme však předejít zbytečným komplikacím, které by nás na zimní dovolené mohly nemile překvapit.

1. Nic nezapomenout

Jakkoli bizarní se to zdá, nejpodstatnější je opravdu nic nezapomenout. A tím jsou myšleny skutečně hmotné věci, které by vám na dovolené mohly chybět. Ideální je si vytvořit seznam, který uplatníte každý rok znovu a znovu.

On totiž systematický soupis všech položek, bez kterých byste se neobešli (ponožkami začínaje a placatkou něčeho ostřejšího konče), podstatně urychlí a usnadní proces balení. Navíc s letitými zkušenostmi nabude váš seznam takové dokonalosti, že bude prakticky nemožné na cokoliv zapomenout.

2. Roaming

Je jen málo nepříjemných věcí, které jednomu ztrpčí náladu tak, jako neaktivní roaming. Pokud vyrážíte na dovolenou do zahraničí, zkontrolujte svůj tarif, zda je do něj roamingové volání zahrnuto. V některých místech vám usnadní situaci Wi-Fi připojení, ale nelze na to tak úplně spoléhat. Navíc, když si potřebujete vytelefonovat zapomenuté cestovní připojištění, tak je aktivní roaming nezbytností.

zima 04

3. Cestovní pojištění

I když se to mnohým zdá jako zbytečnost, vyrazit na dovolenou bez cestovního pojištění je hazard. A taky si tím podle Murphyho zákonů přímo koledujete o to, aby se vám něco stalo. Existuje mnoho možností, jak a za kolik si cestovní pojištění pořídit, v otázce tohoto pojištění platí, že čím více si připlatíte, tím lépe pokryjete případné nesnáze. Ale ne vždy je nezbytně nutné platit pojištění za položky, které vám třeba ani nehrozí.

4. Platné doklady

Za pár dní odjíždíte a s hrůzou zjišťujete,  že vaše občanka nebo pas jsou neplatné? I těmto úskalím se dá poměrně snadno předejít. Například nenechat žádost o váš nový občanský průkaz „vyhnít“ až na poslední chvíli. Nebo co třeba začít řešit a kontrolovat doklady už ve chvíli, kdy bookujete zájezd nebo ubytování?

buffer-1143485_1920

5. Lékárnička

Prošlé léky dokáží víc uškodit než vyřešit akutní situaci. Nejeden cestovatel by vám o tom mohl vyprávět. Stejně tak vás může potrápit neúplná lékárnička, v níž chybí léky na rozličné zdravotní problémy. Obecně platí, že byste měli počítat s různými alternativami a problémy, které by vás mohly zaskočit.

Vaše lékárnička by tak měla obsahovat určitě něco proti průjmu a nevolnosti, nějaké léky na tlumení horečky a bolestí, neztratí se ani krém na masírování namožených svalů a kloubů… Vaší kreativitě se v tomto směru meze rozhodně nekladou.

zima 05

Máte všechno? Zařízeno a překontrolováno? Pak vypněte starosti o to, že jste na něco zapomněli, protože tentokrát to určitě budete mít skvěle zvládnuté. A hlavně si nezapomeňte svou dovolenou užít!

Foto: Pixabay, Pexels