Nějakou tu košili má ve svém šatníku snad každý muž. Ale většina z nich tápe při samotném výběru. Stačí malé zaváhání a veškerá ta košilatá elegance může být nadobro pryč.

Při výběru správné košile na vás totiž může čekat více nástrah, než byste sami tušili. Je třeba vybrat jak pěknou barvu, která bude ladit vašemu typu, tak třeba také padnoucí střih, který zdůrazní vaši postavu a nebudete v něm vypadat jako v pytli. A správná volba košile také záleží na vybrání té správné velikosti, s čímž má spousta českých mužů ještě pořád trošku problém.

Košile jsou poměrně důležitou součástí pánského šatníku a při jejich výběru se nevyplácí podceňovat situaci. A také by mělo platit, že je vhodnější investovat do jednoho kvalitnějšího kousku, nežli mít doma spoustu nekvalitního svršků, které budete muset kvůli rychlému obnošení materiálu záhy vyhodit.

download

Sledujte svou postavu

Košili lze dnes už vybrat prakticky na jakýkoliv typ postavy tak, aby svému nositeli lichotila. Klidně si nechte v obchodě poradit, protože nejrůznějších střihů, které se liší byť jen v maličkostech, je opravdu mnoho. Kromě klasických rovných střihů si tak můžete třeba pořídit i vypasovaný zeštíhlený slim fit střih pro útlejší postavu.

Pokud ale máte svalnatější hruď, bude vám s největší pravděpodobností sedět spíše klasický střih, což ale nemůžete s jistotou vědět, pokud si danou košili nevyzkoušíte.

Mějte trpělivost

Ano, výběr košile je bezpochyby náročný. Ale za svou trpělivost budete odměněni opravdu frajerským kouskem, který vám bude skvěle padnout a budete se v něm cítit pohodlně. A tak se nebojte vyzkoušet více kousků a více typů, protože do budoucna se vám vaše trpělivost a prozíravost může jedině vyplatit.

Velmi dobré je držet se střídmějších barev. Zářivě zelená či kanárkově žlutá košile sice upoutají pozornost veškerého vašeho okolí, ale je otázkou, zda je to vždy žádoucí. Snažte se vybírat spíše univerzálnější kousky v jemných barvách. Na některých pracovištích navíc zaměstnavatelé vyžadují dresscode zahrnující bílou košili. Na pracovní pohovor se pak nejlépe hodí modrá nebo krémová barva košile.

downloadc7

Pozor na kapsičku

Dejte si pozor také na malý detail, který většina mužů přehlíží. Všimli jste si, že na některých košilích je na hrudi našitá kapsička a na některých ne? Rozdíl spočívá v tom, že společenské košile určené přímo do obleků kapsičkou na hrudi nedisponují. Takovéto košile bývají často považovány za součást spodního prádla a pánové se v tomto obleku rozhodně nesvlékají ze saka.

Barevné a extravagantnější kousky si můžete nechat na večer do baru nebo na večeři s přítelkyní, která touží po sladěném partnerském outfitu.

Dejte pozor na správnou velikost

Velikosti košil mají hned dvě čísla. To první znamená obvod krku a to druhé udává délku rukávu. V prvním případě byste si měli pohlídat, abyste měli okolo krku místo na zhruba jeden až dva prsty, aby vás košile neřezala  a přes límec vám „nepřekypovala“ zarudlá kůže. Rukáv košile by správně neměl přesáhnout délku saka o více než jeden centimetr, zároveň by neměl být moc krátký, aby vám zpod něj nevykukovaly hodinky.

download

Co se týče košilových knoflíků, neměly by se vám po zapnutí rozhalovat a nemělo by být obtížné košili dopnout. Dejte si také pozor na kvalitu zpracování, protože košile, u níž se vám samovolně rozepínají knoflíky, je vám prakticky k ničemu. A pamatujte si, že košile by vám měla pěkně padnout a slušet, ale rozhodně by vás neměla omezovat v pohybu.

Foto: Unsplash/Hannah Morgan, Clark Street Mercantile, Frank Marino