Dvě tak podobná slova, obě začínají na B, a přesto je mezi bikinami a burkinami tolik rozdílů. Bikiny jdou z módy ven, třeba se časem dočkáme běžného nošení burkin.

Každý si burkiny určitě spojí s nedávnými boji o odhalená těla ve Francii. Ale co na to móda? Letošní módní kolekce plavek totiž pomalu, ale jistě začala dvoudílné plavky odsouvat do pozadí. Stránky módních editoriálů s plavkami se plnily jednodílnými kousky, které mnohdy po vzoru retra víc zakrývaly, než odhalovaly.

Milovníci ženských křivek tak mohou mít reálný strach. že časem přijdou o prvotřídní plážové pokoukáníčko a spíše než bikiny budou frčet zahalující kousky. Třeba časem společnost dospěje k tomu, že opalování je životu nebezpečné a lidé se začnou chránit rafinovanými neoprény.

004

Bikiny jako symbol léta

Po více než půl století byly právě dvoudílné plavky hlavním symbolem letních radovánek. Bikiny, pláž, opalování a drinky prostě patřily k sobě. A na monokiny se lidé dívali s opovržením, jako na něco dávno přežitého. Ale móda zřejmě zavelí jinak a tak budeme moct následující roky na odhalené pupíky na plážích možná zapomenout.

Naštěstí současné střihy jednodílných plavek ještě stále dávají vyniknout ženským křivkám a siluetě, ale je možné, že za pár let se budou podobat spíše těm burkinám než běžnému plážovému oděvu. Proč se ale stalo to, že bikiny vyšly z módy?

002

Může za to možná i vývoj společnosti a náhled na sexualitu. Zatímco dříve byly bikiny vrcholem přitažlivosti, neboť titěrné kousky látky zakrývaly na pláži jen ta nejnutnější místa ženského těla, dnes je už zcela běžné se opalovat nahože bez a i bikinové kalhotky se ztenčily do podoby tanga kalhotek. Lidská nahota plní internet a často také realitu na pláži.

A v reakci na tento fakt je možná snaha ženy na plážích trochu zahalit, abychom za pár let mohli opět jásat a oslavovat krásu a atraktivitu bikin. Pokud to vyjde. Možná se dopracujeme v zahalování až k těm nenáviděným burkinám, ale budeme jim samozřejmě říkat jinak, že.

005

Foto: Unsplash/Stas Svechnikov, Angelina Litvin, Christopher Campbell