Fajnšmekři možná znají skeče dua, které si říká Key a Peele (k sehnání i na českém internetu). Zatímco Michael Keegan (Key) se snaží uspět na poli hereckém, kolega Jordan Peele se pustil do režie. A své nové role se zhostil výtečně. Uteč je nebývale zajímavě zrežírovaný horor s humornými prvky.

Recesista a srandičkář se prostě v Peelovi nezapřel. Mluvit o Uteč jako o čistokrevném hororu by tak nebylo na místě. Tohle je spíš film jako podobně humorem říznutá Chata v horách, nebo mi to i v lecčems připomínalo komedii Jednotka příliš rychlého nasazení. Pokud uvidíte, pochopíte.

Chytrá metafora, nebo jen film s nadhledem?

Zápletka o černochovi, který se poprvé jede přestavit rodičům, a ve finále i přátelům své bílé přítelkyně, a něco ošklivě nehraje, v USA rozdmýchává velké debaty. Amíci totiž mluví o chytré společenské alegorii a podobně. Přesto si myslím, že jediným tvůrčím záměrem bylo trochu napnout a docela dost pobavit a Američané jenom Uteč přehnaně analyzují. Každopádně záměr natočit fajnový film s nadhledem se podařil.

Jak už jsem naznačil, Peele v sobě totiž nějaký kus režijního umu musel mít. Celý film totiž plyne s krásnou lehkostí, ve které se snoubí napětí s humorem. Scény jsou budovány pečlivě, vyvolávají správné mrazení po těle a občas je přeruší nějaká správná bejkárna, která nám připomene, že tohle se nebere vážně. A přitom se nejedná o žádný prvoplánový přízemní humor, ale třeba jen o absurdně zvolenou větu, která vás úplně zarazí.

Konec nepřekvapí, ale baví

Škoda jen je, že náznaky správného řešení nejsou dávkovány trochu opatrněji. Situace se tak od půlky filmů stává přehlednější, a pokud nevypnete mozek úplně, což vám Uteč ani nedovolí, nebo nemáte „íkvé tykve“, máte vcelku brzy jasno, jak film skončí. Přesto vás neopustí zvědavost, jakým způsobem se k tomu konci doberete, protože nápaditost a řemeslně dobře zvládnutá práce nevymizí. Příjemný pocit z filmu nesmaže ani hororově klišovitý konec.

Závěrem bych ještě rád vypíchnul herecké výkony, které vzhledem k tomu, že takřka každý z účastníků měl svým způsobem víc tváří, jsou poměrně příjemně fascinující.

Pak už nezbývá ještě jednou smeknout před Peelem, který svým režijním debutem víc než jen překvapil. Hledáte-li v kině něco netradičního, postaveného na chytrých základech a myslícího především na divácký zážitek, zde se nespálíte. Ale ještě jednou varuji milovníky hrůzy, tohle není zase až tak úplně horor.

Foto: ©Universal