Shane Black je legendární scénárista, bez kterého by nevznikla Smrtonosná zbraň a nikdy bychom se nedočkali Posledního skauta. Taky trošku hrál, takže se díky němu na plátna kin dostal nejpamětihodnější vtip o ženských intimních partiích filmové historie. Netušíte? Predátora jste viděli? Tak už se možná chytáte. Zkusil si i režii a natočil třeba třetího, podle mě nejlepšího, Iron mana. Tenhle týpek je prostě docela frajer, takže Správní chlapi, jeho další režijní počin, samozřejmě vzbuzovali zasloužená, podle mě i naplněná, očekávání.

slide-07

Už od dob Smrtonosné zbraně všichni vědí, že chcete-li natočit dobrý buddy-movie (film, jenž k sobě svede na první pohled nesourodou dvojici), potřebujete vybrat kvalitní herecké duo, které spolu „vzájemně zafunguje“. A Black nenechal nic náhodě. Sehnal Russella Crowa, který ztvárnil pragmatického násilníka Jacksona Healyho, co vypadá jak strejček od vedle, a Ryana Goslinga, který zahrál ňoumovitého soukromého detektiva Hollanda Marche. Docela těžké váhy. A musím uznat, že pánové mají náramnou parťáckou chemii a na první pohled si své role užívají.

V průběhu filmu vám k srdci přiroste spíš Holland March, už jen protože vás překvapí, kolik komediálního talentu v sobě Gosling má a celkově obstarává ve filmu největší přísun zábavy.

Snímek také nabízí, jak už to u podobných děl bývá, kriminální zápletku. Ta je hodně přitažená za vlasy, po větším zamyšlení pravděpodobně vůbec nedává smysl a dá se považovat vlastně za trochu plytkou. Ono stačí, když napíšu, že se tam míchá porno s auty a uděláte si obrázek. Nicméně vám to bude fuk, protože Správní chlapi uhánějí vpřed a přeskakují od vtipu k akci a naopak s lehkostí Sergeje Bubky, a není tak čas přemýšlet nad takovými drobnostmi, jako je smysluplný děj. Jenže občas se i ti nejlepší při svých výkonech zadýchají, takže sem tam dojde k menšímu zadrhnutí, které ve vás vyvolá pocit, že film mohl být o kousek kratší. Ale jednoduchost zápletky vyvažují jednotlivé nápady, takže tyto drobnosti snadno odpustíte.

slide-03

Faktem zůstává, že tahle krimi-komedie skvěle baví a vybočuje z šedého průměru. U jiných podobných bláznivin začínáte pouštět jednotlivé fóry a detaily příběhu z hlavy, jen co odejdete z kina, ale u Správných chlapů zjišťuji, že ve mně naopak čím dál víc usedají a utváří mi příjemné vzpomínky vyvolávající úsměv. Díky nim se na tenhle flák budu chtít podívat určitě znovu. Navíc film má správnou retro atmosféru, která je zkrátka a jednoduše cool a které vévodí oba hlavní představitelé.

Jsem moc rád, že do kin občas zavane takovýto svěží vítr, který ještě tak náramně polechtá bránice. Kultovní status si asi Správní chlapi, tak jak se to povedlo třeba Poslednímu skautovi, nedobydou, ale pokud to v kinopokladnách rozumně zacinká, tak nějakého fajn pokračování bychom se třeba dočkat mohli. A já si na něj s potěšením zajdu a do té doby si tenhle film určitě pustím znovu. Možná i dvakrát. Páč to za to stojí.

Foto: Oficiální stránky filmu