Tentokrát je na tom Ethan Hunt (Tom Cruise) opravdu špatně, protože CIA (vedená Alecem Baldwinem) zrušila celou IMF a on musí pátrat po šéfovi všemocného Syndikátu skoro na vlastní pěst, jen s pomocí Simona Pegga a tajemné britské agentky (Rebecca Fergusonová) s nejasnou loyalitou. Až o hodně později se k němu přidají Ving Rhames a Jeremy Renner.

Takže hurá znovu po celém světě, vstříc spiknutí na nejvyšších místech …

mission-impossible-rogue-nation-final-trailer-1107129-TwoByOne

Pátý díl Mission: Impossible je produkován Cruisem a J.J. Abramsem a napsán a režírován Christopherem McQuarriem, který režíroval také divného Jacka Reachera. MI5 není takdivná, ale k dokonalosti má daleko.

McQuarrie má zjevné orgasmy z toho, že mohl napsat scénář plný zvratů, když až do konce (a možná ani po skončení) nevíme, kdo byl proti komu, kolikrát přeběhl na druhou stranu a kolikrát to jenom hrál. Tyto zvraty se rozebírají poměrně dlouho a složitě a není to zajímavé, protože toto není sofistikovaný špionážně-politický thriller, nýbrž akční letní zábava, ve které jsou všichni supermani, s výjimkou scén, ve kterých scénář vyžaduje, aby nebyli supermani. Například když se Cruise musí potopit do zatopené serverovny a musí to udělat na jeden nádech, protože u vstupní roury je senzor kovu (který by detekoval jeho kyslíkovou bombu) a nikoho nenapadne, aby si s sebou vzal například umělohmotný pytlík plný vzduchu, nebo snad dokonce umělohmotný dýchací přístroj! Nebo aby Simon Pegg místo dělání srandiček ten senzor nahackoval, přestože v tomto filmu se hackuje úplně všechno, od flash disku po brejle.

Některé akční scény obsahují pěkné stylistické nápady a snaží se být něčím originální, ale čeho je moc, toho je příliš (2 hodiny 11 minut) a když film vyvrcholil honičkou na motocyklech, opravdu se mi nechtělo sledovat ještě další půlhodinu politických pletek, dramatických rozhovorů a fackování v nočních londýnských uličkách.

Pár bonusových bodů za Rebeccu Fergusonovou, která má zajímavé charisma a za hudbu Joeho Kraemera, který v soundtracku inovativním způsobem variuje Schifrinův původní motiv i „Nessun Dorma“.