Dlouho si nevzpomínám, kdy si v kinosále nikdo nedovolil ani šustnout. Jen za to by si Tiché místo zasloužilo metál. Navíc se ale jedná o vydařený horor, který spíš než s laciným lekáním pracuje s atmosférou.

Už z názvu vyplývá, že hlavní devizou bude tíživá absence zvuku. Od první minuty, kdy se v sále rozhostilo ticho, přestali šustit i ti nejhorší pytlíkáři. Včetně mě, když jsem prozíravě všechno sežral během trailerů. Navíc film si pro úvodní scénu zvolil docela ostrý start, který donutil sklapnout i poslední šeptače. V multikině krásný a nevídaný moment.

Abyste přežili, musíte najít své Tiché místo

Každopádně film vypráví příběh jedné rodiny, která se naučila žít v době po jejich příchodu. Kdo jsou oni, vlastně nikdo netuší. Ví se, že je těžké je zabít, a že naopak vás s chutí zabijí, pokud na sebe budete poutat pozornost hlasitými zvuky. Jelikož nevydat ani hlásku není zase tak snadné, zdá se, že většina populace asi byla těmito stvořeními vybita. Alespoň ústřední rodina na drobnou výjimku nepřišla za celý film s nikým do kontaktu.

Jedná se každopádně o zajímavou premisu, ale určitě zase ne o nic převratného. V rukách nějakého neschopného režiséra by se podobný námět mohl utopit v jednoduchých klišé a průměrnosti. O to víc překvapí jak John Krasinski, převážně komediální herec, roli režiséra zvládá. Nebo v tomto případě spíše trojboj, protože sám si napsal scénář i ztvárnil hlavní roli.

Zvládnutá režie posouvá tenhle horor vysoko

Proto především jeho směrem patří smeknutí, že této záležitosti vtiskl osobitou tvář a stín průměrnosti rozhodně překročil. Tiché místo nepřekvapivě dobře pracuje s tichem, ruchy, zvuky, doprovodnou hudbou a vytváří atmosféru, která diváka dostane do potřebné tenze. Křičícího zajíkání spolusledujících diváků se tentokrát ani moc nedočkáte, protože laciné lekání se nekoná. Jde spíše o poctivý boj o přežití pracující s postupně budovaným napětím. To zaručí, že vás film vtáhne.

I přes poměrně pozitivní tón, přesto na závěr podotknu, že po předchozím hypu jsem čekal ještě o fous víc. Doufal jsem, že mě Tiché místo úplně rozseká. To se nestalo a z kina jsem odešel „jen“ s příjemným mrazením a pocitem, že jsem viděl hodně dobrý film. Proto jen snižte své očekávání a možná vás tenhle horor strhne o něco více.

Foto: © Paramount pictures