John Wick byl pro akční žánr učiněným zjevením. Za vlasy přitažený příběh elitního hitmana, který se mstí za krádež auta a smrt štěněte měl koule větší než sněhulák. Pravděpodobně zachránil kariéru Keanu Reevese a fandové solidní akce v kině chrochtali blahem. A můžeme si zachrohtat podruhé. Wick je zpátky a není to o nic horší než poprvé.

Na druhou stranu není to ani o nic lepší. Podruhé John totiž už moc ničím nepřekvapí. Že je to pořádně nebezpečnej bastard, už víme, vysokou kvalitu akce, o které mimochodem vznikl tento skvělý článek, zase očekáváme. Naštěstí i dostáváme, ale pořádný wow efekt tentokrát chybí.

Poznáváme svět hotelu Continental

Tvůrci se tentokrát ponořili hlouběji do tajného světa zabijáků, kterému v prvním díle vévodil hotel Continental (kdo viděl, ví, kdo neviděl, určitě dokoukat!). Díky tomu se dozvídáme, že zmíněný hotel je pouhou špičkou ledovce a celé tohle tajné společenství funguje trochu složitěji. A noření se hlouběji do tajů této „organizace“ je navýsost zajímavé. Naštěstí.

Příběh hlavního hrdiny se totiž točí právě kolem jistých zásad tohoto světa, které ho znovu proti jeho vůli zatahují do akce. Pravda, není to zrovna nejsložitější zápletka, ale jejím cílem je především zaujmout, pobavit a donutit Johna postřílet, či jiným zajímavým způsobem pozabíjet pořádnou porci lidí. A v tom je film, stejně jako John, nejlepší.

John Wick nabízí poctivou, vizuálně uvěřitelnou řezničinu. Provedením má mnohem blíž k filmům s Jasonem Bournem, než k takovým Postradatelným (fakt si přečtěte ten článek), přesto jeho největší ambicí je bavit. A to se mu naprosto dokonale daří. I tak ale tvůrcům zlehka vyčtu, že začátek, než se to skutečně rozjelo, se trochu táhl.

Neo opět akčním bohem

Obrovskou zásluhu, vyjma režiséra Chada Stahelského, kterému náleží také velký respekt, má na tomhle úspěchu Keanu Reeves. Ten chlap se do téhle role fenomenálně ponořil, absolvoval pořádný výcvik a to vše kvůli tomu, aby působil co nejuvěřitelněji. Však se podívejte na video níž, jak vypadá Stanislavského metoda v Reevesově podání. Výsledkem pak ale je, že na plátně pobíhá frajer, kterému skutečně věříme, že zvládne člověka zabít tužkou.

Jako akční biják je tak John Wick bezkonkurenční. V porovnání třeba s poměrně bezzubým návratem Xandera Cage kvalita tohohle nářezu vynikne ještě mnohem víc. A nechci tím říct, že by John byl jednookým králem mezi slepými. Naopak pokud tuhle metaforu rozvinu, tak je to spíš tak, že pokud některý z jeho konkurentů nějaké oko, třeba i obě měl, John je o ně bez milosti připravil. Takhle si představuju moderní akční snímek a těším se na trojku.

Foto: Oficiální stránky filmu