Trailery se jevily zajímavě, Michaela Keatona mám rád, ostatně jako poslední dobou snad každý, předlohou je knižní bestseller, takže vše nasvědčovalo tomu, že by nás mohlo čekat příjemné akční překvapení. Nečekalo. Americký zabiják by si strašně moc přál být jako Jason Bourne, nebo se trochu přiblížil Jacku Reacherovi. Ale skutek utek.

Po vcelku první působivé čtvrthodince, kdy Mitch Rapper (hlavní hrdina) přijde při teroristickém útoku o přítelkyni a rozhodne se vstoupit na cestu pomsty, přichází verbíři CIA a všechno jde celkem do kopru. V tu chvíli se vytrácí tempo, napětí a v závěru i zbytky uvěřitelnosti.

Americký zabiják = promrhaná příležitost

Ve zkratce tenhle film vůbec nešlape, neodsýpá a moc nebaví. Akce je natočená prachmizerně bez jakékoliv působivosti a po chvíli vás začne unavovat i samotný Mitch Rapper v podání Dylana O’Briana (Labyrint). Na to, jaký to má být borec mimo tabulky CIA a div ne nejlepší (i když komplikovaný) operativec, který se za léta objevil, je k uzoufání nezajímavý. Dokud měl jako cíl pomstu, které byl ochotný dosáhnout jakýmikoliv prostředky, tak vybočoval. U CIA se z něj stal další dílek skládačky – my jsme ti hodní, lovíme ty zlé a ty dělej, co říkáme – a okamžitě „znudněl“. A to i přestože nezvládá poslouchat rozkazy a dělá věci po svém. Jak objevné a strhující…

Filmu navíc vévodí slabá kamera, nezáživný střih a tak nudný soundtrack, že se divím tomu, že se ho někdo obtěžoval vůbec tvořit. Zápletka je od určitého momentu jenom jedno klišé za druhým a vše vrcholí slabým finále, kterému dominují fyzikální nesmysly v kombinaci s lacinými efekty. Posledních 15 minut už jen budete kontrolovat hodinky a počítat vteřiny do konce.

Nic vás příjemně nepřekvapí, bohužel…

Vyjma teroristického útoku na pláži vás vytrhne z letargie už jen scéna, ve které dojde k poměrně syrovému mučení. Bohužel z ní sálá takový „wannabe dark and real feeling“, že vás spíš otráví svou prvoplánovostí, než divácky zaujme. Závěr už je takové utrpení, že si i jedna z postav radši prostřelí hlavu, než aby čekala do konce.

Upřímně ani nechápu Keatona, že do tohohle lezl. Drsně mručet mohl i v něčem povedenějším. Průměrnost Amerického zabijáka nezachrání ani on. Tohle se hodí maximálně do televize…a ještě někdy pozdě večer…

Foto: © CBS Films