Na trh s vínem během prázdnin přistála horká novinka. Bílé, červené nebo růžové víno má nového konkurenta v azurové modři.

Dávali jste si v dětství rádi šmoulovu modrou zmrzlinu? O několik let později už víme, že jejich valná většina je narvaná barvivy, éčky a místo tvarohu pouhou vodou. Taky určitě raději než do zmrzlinářství zavítáte do vinotéky nebo vinařství. Tak proč neochutnat modré víno? Jeho složení je překvapivě přírodní, takže svému žaludku při přiměřené konzumaci neuškodíte.

Jako první přišla v červnu letošního roku s nápadem španělská společnost Gik. Ve spolupráci s Baskickou univerzitou, která se postarala o bezpečné uvolnění do oběhu, a firmou Azti Teculia, připravili víno Azul. Nehleděli na jakékoliv vínové tradice, protože jejich cílem bylo především vymyslet něco nového. Proto smíchali červené i bílé hrozny. A to není jediné překročení zaběhnutých pravidel. Do jedné láhve smísili bobule pocházející z několika různých vinic kolem Madridu a z jižního Španělska.

noticias-14052015104407

A jak docílili modrého odstínu? Éčka hoďte za hlavu, žádná tam opravdu nejsou. Použili pouze přírodní sloučeninu antokyanu a indiga. Jméno prvního zní podle zkušeností s názvy z chemie dost vražedně, ale jedná se pouze o barvivo obsažené ve slupkách hroznů. A hroznové víno je snad zdravé, ne? Indigo je další druh barviva, získávaného ze stejnojmenné rostliny. Takže žádné chemické oblbováky spotřebitelů.

Kromě přírodních barviv je výhodou také absence přidaného cukru. Těžko říct, co je na tomhle pravdy a čím sladí, protože podobně s námi zacházejí také výrobci jogurtů. Na přední stranu napíší bez cukru, ale ve složení se dozvíme, že použili umělá sladidla, nebo ve velmi výjimečných případech či u zdravé výživy stévii rostlinného původu.  blue-wine

Chutí se podobá kořenitému ryzlinku a na rozdíl od normálních vín má o něco menší procento alkoholu, 11, 5 %. Kdežto jinak dosahuje nejmenší hranice 14, 5 %. A kolik za láhev zaplatíte? Není to žádná sláva, ale ani nic hrozného. Na webu udávají cenu 10 €, v přepočtu tedy asi 270 korun. Podobné víno Pasion Blue Chardonnay nově můžete okoštovat také v Makru.

„Modrá barva byla vybrána, protože představuje pohyb kupředu, inovaci a nekonečno. Někdo si řekne, proč modré víno? A my odpovídáme, a proč ne?“ vysvětlují mladí tvůrci na svých webových stránkách. Jejich cílem je zapomenout na zastaralé tradice, překročit konvence a vyrobit něco unikátního. Rádi by také přiblížili pití vína mladšímu obyvatelstvu, které ho bere jako výsadu snobů.makro

Díky vychytralé kampani a propagaci uhranuli nejednomu milovníku vína. Už během prvních pár měsíců po startu prodali 70 tisíc lahví. S další nabídkou plánují zasáhnout především Velkou Británii a Německo. Už teď je však jasné, že se jejich nápadu chytili i ostatní a díky tomu máme i v České republice možnost najít pár kousků na pultech řetězce Makra.

Foto: Makro, metro.co.uk, innovaspain.com