Všude kolem nás jsou plasty. Na tento článek jste si klikli plastovou myší, píšete na plastovou klávesnicí nebo plastovou propiskou. Stačí se rozhlédnout kolem – za několik posledních desetiletí se stala tato hmota neodmyslitelnou součástí našeho života, a to i přes to, že mu v podstatě škodí.

Každý rok vyhodíme čtyřicet tun plastových příborů, které se rozkládají více než tisíc let. Pokud průměrný život trvá přibližně sedmdesát let znamená to, že plast, který spotřebujeme dneska, vymizí až za zhruba čtrnáct generací. Mezitím bude plnit stále nabývající skládky nebo oceány, kde škodí mořským ekosystémům a dlouhodobě i člověku. Tento enviromentální problém jako by neměl řešení, plast už má v našem životě neodmyslitelné místo.

Možné východisko z této situace přináší indická firma Bakey’s. Nedávno na Kickstarteru představila lžíce, které můžete sníst i s jejich obsahem. První řada jedlých příborů předčila představy zakladatele Narayana Peesapaty. Z požadovaných dvaceti tisíc dolarů se na stránce shromáždil desetinásobek.

Nic lepšího už nenajdete

Jejich hlavní přísadou je mouka, a to buď rýžová, pšeničná nebo čiroková. Zamilovat si je musí naprosto každý. Nejenom, že neobsahují žádné škodlivé konzervační látky, trans mastné kyseliny a laktózu, ale dokonce dodržují principy fair trade obchodu a smlsnout si na nich můžou i vegani. Při jejich výrobě se šetří to nejcennější, co nám příroda dala – voda. Díky tomu, že tvoří jen dvě procenta každé z nich, si zachovávají křehkost a trvanlivost až po dva roky.

Lžíce jsou v podstatě sušenky, které můžete sníst jako sladkou tečku po čemkoliv, k čemu je použijete. Výrobci nabízejí hned osm příchutí od sladkých po slané, a to cukrovou, zázvorovo-skořicovou, zázvorovo-česnekovou, kmínovou, celerovou, pepřovou, zázvorovo-mintovou a mrkvovo-řepovou.

Nezanechá ani stopu

I když je po použití vyhodíte, rozloží se za běžných venkovních podmínek do deseti dnů. Což je oproti tisíci let opravdu dostatečným důvodem, proč to s nimi zkusit! Nemusíte se bát, že jejich přívětivost k přírodě půjde na úkor kvality. Jíst s nimi můžete bez jediné újmy ledové zmrzliny i horké polévky.

V současnosti firma vyrábí jen lžičky, čínské hůlky a vidličky, ale v budoucnu se můžeme těšit také na hrníčky, talíře a další nepostradatelné stolovací pomocníky. Velká výhoda je, že už teď dodávají příbory všude po světě a částka za cestu je již zahrnuta v ceně. Podrobnější informace naleznete na jejich stránkách. Pomáhat přírodě a životnímu prostředí už nemůže být jednodušší!

Foto: veřejná databáze