Pokud postavíme český národní fotbalový tým vedle olympijských reprezentantů, zobrazí se nám vcelku zajímavý kontrast. Čím to, že se módní kolekce natolik liší?

Čeští fotbalisté se na fotbalovém Euru honosí krásně padnoucími obleky, které nosí při slavnostních příležitostech, jež doprovázejí sportovní utkání. Byli dokonce vyhodnoceni jako nejlépe oblečený reprezentační tým – a není divu, tmavě modrá saka sportovního střihu a ležérní béžové kalhoty jsou zkrátka a dobře trefou do černého.

Fotbalový tým oblékla oděvní firma Steilmann a její volba oblečení z kolekce Stones byla opravdu velmi dobrá. I samotní čeští fotbalisté si svršky pochvalují, velmi známým se stalo navíc jedno z motivačních hesel, které hlásá „nemusíš bejt nejlepší, stačí, když jsi nejhezčí.“ A zdá se, že po pondělní, byť hrdinské, prohře se tak Češi mohou stále držet alespoň tohoto zmíněného hesla.

odlet-do-francie-0001
Zdroj: Vlastimil Vacek/Steilmann

Oproti slávě a kladným ohlasům na outfity fotbalových reprezentantů se jeví pompézní olympijská kolekce od firmy Alpine pro jako pořádný propadák. Spousta barev, které spolu neladí, nelichotivé střihy a módní trendy staré bezmála deset let. Pokud se návrháři české olympijské kolekce inspirovali barevností papoušků, mohli alespoň dbát na elementární sladění barev. Ono co vypadá dobře na papouchovi ještě koneckonců nemusí být to ideální pro košili, že.

Proč se něco takového vůbec stalo? A proč se to stalo zrovna v době, kdy sportovní oblečení více než kdy jindy proniká do módních kruhů? Kombinace sportovních prvků, funkčních materiálů a trendy střihů je přece momentálně více než aktuální. Leč bohužel, česká olympijská kolekce tuhle zlatou trojkombinaci obchází obrovským obloukem.

olymp 01

Pomyslnou třešničkou na dortu je už jen logo, které je inspirováno Emilem Zátopkem. Na tom by sice ještě nebylo nic špatného, protože Zátopek je česká atletická ikona, nicméně zpracování je poněkud nešťastné. Kombinace schematického panáčka v několika barvách a v několika polohách více než cokoliv připomíná čmáranici. A na první pohled běžícího panáčka možná ani neodhalíte.

Naprostým vrcholem české kolekce jsou klobouky. Proboha, proč? Podobné kousky si totiž můžete opatřit na prakticky jakémkoli letním festivale, pokud do sebe naklopíte příslušné množství alkoholu. Barvy klobouků navíc poněkud neladí se zbytkem kolekce. No nevadí, zdá se, že onen nesoulad je snad dokonce záměrem.

Možná by Češi mohli napříště vložit své olympijské odívání do rukou jiné firmy, protože se jedná už o několikátou kolekci, která nebudí zrovna kladné ohlasy. Teď už s tím ale nic moc nenaděláme. A tak se můžeme při vysílání Olympiády skrytě kochat oblečením cizích reprezentantů a poklepávat si vlastenecky na rameno alespoň za ten fotbalový módní zdar.

Foto: Vlastimil Vacek/Steilmann, Alpine Pro