Pro každého milovníka žraloků je sen potápět se s nimi a pozorovat je v jejich přirozeném prostředí. Bylo to i mým snem, který jsem si splnila. Hltala jsem všechny ty žraločí obrázky a videa na Facebooku.

Jednou jsem viděla video, kde Cristina Zenato „tancuje“ se žralokem. Do toho videa jsem se zamilovala, viděla jsem ho nesčetněkrát, sdílela jsem ho na sociálních sítích. Tenkrát mi můj kamarád Libor Špaček napsal, kdo ta tajemná dáma tančící se žraloky je – Cristina Zenato. Okamžitě se stala mým idolem. Libor mi na ni dal kontakt s tím, že se na něj můžu odkázat. Cristině jsem napsala a domluvila jsem se s ní na potápění na Bahamách. Jela jsem tam s tím, že konečně uvidím tu nádheru na vlastní oči. Ještě jsem netušila, že mě čeká jeden z nejkrásnějších zážitků v mém životě.

potop

Šla jsem na klasický shark dive, kde se na žraloky jen dívá a pozoruje se shark feeder (krmič žraloků, pozn. red.), jak je krmí. Shark potápění jsem již v té době absolvovala několik, ale každý takový ponor je pro mě úžasný. Když Cristina viděla mé nadšení, nabídla mi udělat si Hand Shark Feeding Course – Kurz krmení žraloků z ruky. Neváhala jsem ani minutku. Hned jsem řekla, že chci.

Druhý den jsme začali. Kurz trvá dva a půl dne. Začíná se teorií a pokračuje ponory, při kterých jsem se konečně žraloků mohla dotýkat, hladit je, krmit, a dokonce jsem jednomu dala pusu. Bylo to něco úžasného a pro mě předtím nepředstavitelného. Jeden z mých nejúžasnějších zážitků. Nepochybuji, že si to někdy zopakuji.

Video z kurzu krmení žraloků:

 

A co vlastně znamená shark dive ve světě potápěčů? Krmení žraloků je potápění se s instruktorem a krmičem žraloků a většinou i s filmařem. Potápěči následují instruktora, jdou na předem stanovená místa a drží se kamenů. Když se potápíte se žraloky, požadují, aby jste byli přetíženi, takže sedíte na dně jako kameny. A pak představení začíná. Krmič přinese krabici plnou masa a žraloci o tom vědí a jsou připraveni vzít si sousto. Většinou okolo vás plave hodně žraloků. Jsou hodně blízko a všude okolo. Úžasný pocit!

Pokud jste si užili sledování tohoto druhu představení, můžete si udělat kurz krmení žraloků, který vám rádi zprostředkujeme. Můžeme pro vás tento úžasný kurz zařídit. Bylo by potěšením sdílet s vámi naše zkušenosti. Podívejte se na naši nabídku zde www.golfanddiving.com.

Kurz krmení žraloků

Ponořte se do klidného objevování potápění se žraloky do středu akce, kdy se stáváte krmičem vy! Program „Krmič žraloků“ vám umožní zažít neskutečné dobrodružství až k dovednosti, jak být krmič.

Váš první den začíná brzy ráno, kdy jste představeni vašemu „Shark Buddy“, když dorazíte do obchodu pro potápěče. Váš „Shark Buddy“ je zkušený krmič a scuba instruktor. Pro další dva dny budete žít jako on.

Ráno začíná přehledem „behind the scenes“ (za scénami, pozn. red.). Poté se vydáte do učebny, kde se budete učit kurz Shark Awareness Specialty. Tento kurz vám dá základní znalosti, které byste měli znát o žralocích, počítaje jak identifikovat různé druhy žraloků, jak vyčíst jejich chování a klasickou anatomii. Ten den kurz končí detailním briefingem následujících ponorů. Během tohoto shromáždění vám budou zadány úkoly pro ponory.

Když jste dokončili teorii, tak se vydáte na loď a jako host se budete účastnit při ponoru, přičemž budete plnit zadané úkoly. Tyto dva ponory také ukončí kurz Shark Awareness speciality a v průběhu ponorů budete zkoumat jak naturální, tak i krmící chování karibských útesových žraloků. Budete obléknuti v ocelovém obleku vedle shark buddyho. Váš buddy vám ukáže, jak žraloky krmit. Před koncem ponoru vám dá box s posledními kousky návnady.

Druhý den začíná opakováním předešlých ponorů a budou vám dány rozšířené instrukce o krmení žraloků. Vaše dobrodružství pokračuje, když se nalodíte na soukromou loď pro žraločí potápění. Doprovázet vás bude váš buddy, posádka na lodi a fotograf. Kombinace videa a fotek budou pořízeny během dvoulahvového ponoru. Při prvním ponoru budete krmit žraloky použitím nově naučených metod a na druhém budete jen vy a žraloci. Právě tehdy prožijete nejlepší dny vašeho života.

Masožravci, Ne Lidožrouti

Hodně lidí se ptá, co jí žraloci a odpovědi na to se liší. Záleží na typu žraloka, protože každý druh má rád jiné prostředí.

Foto- Paul Spielvogel

Žraločí dieta se vyvine podle toho, co je nabízeno, aby přežili. Jak jsme řekli, žraloci se lehce přizpůsobí prostředí, proto počet a druh jídla rozhodne, co bude žralok jíst v této oblasti. Žraloci mohou preferovat určitý typ potravy, ale když jsou hladoví, svůj jídelníček prostě přizpůsobí stávajícím podmínkám.

Většinu žraloků tvoří masožravci, a tak se krmí rybami a dokonce i jinými žraloky. Větší žraloci se nebojí jít po větší kořisti, například na delfíny a lachtany. Mají velmi citlivý čich, mohou cítit vibrace a dobře vidí i v noci, takže nikdy nemají problém s nalezením kořisti.

Žraloci mají velmi silné zuby, takže prokousnou maso a kosti bez problémů. Protože hodně žraloků trhá maso ze strany na stranu, zdá se, že mají potíže ukousnout maso, ale není tomu tak.

A pokud si na krmení sami netroufáte, můžete se podívat na sestřih mého potápění se žraloky na ČT1 v pořadu Objektiv, a to už v neděli 9. srpna.

Lenka Loveová, www.golfanddiving.com