Původní japonské anime Ghost in the shell, doslova „duše ve skořápce“, patří ke kultovním dílům světové kinematografie. Vypořádává se filozoficky s tématem robotického vylepšování člověka, a zdali takové činy vedou k jakémusi odlidštění. Téma ještě doplňuje jakási obžaloba síly a veliké moci korporací v Japonsku. V novém americkém remaku tyhle atributy nevyniknou. Zůstává sci-fi a akce a to ještě v lehce nadprůměrném provedení.

Vytknout se nedá nic vizuálnímu uchopení. Síla novodobých efektů je ideální příležitostí k tomu převést živoucí a blikající megalopoli plnou kyborgů působivě do hrané podoby. Bohužel zbytek filmu téhle složce trochu nestíhá.

Duch původní předlohy zůstává pouhou skořápkou

Hlubší podtext z tohoto zpracování prostě nevyvěrá. Což není ani tak chybou tvůrců a zpracování, jako spíše sílou originálu, která se dá těžko zopakovat. Pokud jste ale předlohu neviděli, možná budete mít po zhlédnutí o čem přemýšlet. Přesto je vše servírováno v takové plošší a povrchnější formě, že „hlubší poselství“ spíše doplňují akci.

Ta sama o sobě baví, ale skládá se na sebe „posouvacími“ příběhovými mezihrami, které vcelku ne moc dlouhý film občas trochu zpomalují. Snímek tak často ztrácí rychlost a šmrnc. A to už je horší a nic s tím nenadělá ani Scarlett Johansson.

Akční hrdinka nového tisícitiletí

Ta se už dávno etablovala jako ženská akční ikona, což zde jenom stvrzuje. Pro roli kybernetické ženy, která nejdříve bojuje s teroristy a později o svou existenci se hodí perfektně. Přesto je pouhým střípkem v mozaice, ve které něco funguje lépe, něco hůře.

Detektivní příběh nedokáže strhnout, akční podívaná jakžtakž baví, ale neuhrane, zůstává kvalitní digitální orgie. Hlubší přesah nečekejte, jak jsem již napsal výše.

Doporučení tedy zní. Snížit očekávání, nabrat popcorn plnými hrstmi a jít se bavit. Bliká to, mžiká to a až na občasné zadýchání to slušně odsýpá. Zážitek roku to tedy není, ale jednorázově to účel splní.

P. S.: Pokud už jste Ghost in the shell viděli, štvala vás anglicko-japonská konverzace mezi velitelem Aramakim a ostatními, nebo vám to přišlo zajímavé?

Foto: © Paramount pictures