Malá pravda, nepravda, malé přikrášlení nebo milosrdná lež. Jen málokdo se s úpravou pravdy v záležitostech sexu ještě nikdy nesetkal. Proč to děláme? A kdo to dělá víc?!

Sex byl po dlouhou dobu značně tabuizován a mluvit o něm otevřeně bylo poněkud nepatřičné. S novou dobou se ale otevřela stavidla sexuálních tabu a pohlavní život se stal žhavým tématem. Ženy s ženami probírají při kávičce či vínku obdařenost a výkonnost svých partnerů, muži se vytahují a barvitě popisují peprné ložnicové zážitky svým kamarádům při pivu.

Co mají společného? Přikrášlují, zkreslují a lžou. Prakticky každý člověk si rád něco přifantazíruje, přimyslí, a potom sklízí obdivné pohledy nebo závistivá uznání za své nepravdivě zaseté ovoce. Proč to ale lidé dělají? Je to snad tím, že jsou nespokojení a přikreslováním fakt se snaží ulevit své frustraci? Anebo je to prostě jen touha zalíbit se a být zajímavější?

man-and-woman-1255338_1920

Muži nebo ženy?

Je vcelku jasné, že tu a tam si něco přibarví příslušníci obou pohlaví. Obecně ale platí, že si více vymýšlejí muži. Ženy se tolik vychloubat a vytahovat zážitky, které vlastně nezažily, nepotřebují. To naopak tři muži ze čtyř rádi dají k dobru peprnou historku o něčem, co se možná stalo jen způli anebo možná vůbec. Ona ta image kance a alfa samce je prostě neodolatelná a každý by ji chtěl mít, že pánové?

Ženy se svými vyfantazírovanými zážitky chlubí podstatně méně. Může za to mimo jiné také uspořádání společnosti. Zatímco muži sbírají kredity svými bohatými sexuálními zážitky a širokým spektrem intimních partnerek, ženy sbírají plusové body spíše za zdrženlivost. A není tedy divu, že i ty méně zdrženlivé o svých intimních zážitcích spíše mlčí, než aby je barvitě rozebíraly se svým okolím.

Co se týče oněch sexuálních vypravěčů, velkou roli hraje věk. Je prokázáno, že největšími lháři jsou mladí muži s minimem zkušeností, kteří si chtějí vybudovat dojem zkušeného samce. Mnohdy jsou ale jejich historky spíše k smíchu nežli obdivuhodné. Mimochodem, vzpomínáte si na nějakou svou mladickou peprnou historku, která se „zaručeně stala“?

man-and-woman-1255336_1920

Starší a zkušenější bardi už pak neoslňují neuvěřitelnými zážitky, přikrášlují spíše fakta o své obdařenosti a výkonnosti.

Proboha proč?!

To je otázka, jejíž odpověď budeme muset zřejmě najít každý sám u sebe. Odpovědí je totiž spousta, stejně jako motivací k lhaní. U mužů za to může testosteron a vrozená soutěživost. Rádi porovnávají své síly, sportovní výkonnost, pracovní schopnosti, finanční možnosti, a mnoho dalších aspektů, takže by bylo zřejmě s podivem, kdyby neporovnávali a nesoutěžili ve svých milostných úspěších. Byť třeba vymyšlených, že.

holding-hands-1149411_1920

Navíc u sportu je selhání tolerovatelné, ale málokterá peprná historka začíná větou „kamaráde, dneska jsem totálně vybouchl“. Nepřekonatelnost a stoprocentní výkonnost je totiž podle společenských konvencí zřejmě v sexu naprosto nezbytná. Ale vem to čert, přikrášlujte si, co je jen libo, dokud to nikomu osobně neubližuje a nevymýšlíte si podvádění milované přítelkyně, je takové malé vychloubání vlastně docela neškodné.

Foto: Pixabay