Soud o 5Pointz

Realitní developer, který vlastní známou budovu 5POINTZ v New Yorku, prý porušil zákon. Stalo se to tím, že po rozhodnutí udělat z budovy bytovku, přetřel všechny zdi na bílou a tím zakryl obrovskou a skvělou práci mnoha pouličních umělců. Federální porota o porušení zákona rozhodla poté, co skupina umělců zažalovala Jerryho Wolkoffa, developera, který v listopadu 2013 tuto známou budovu přetřel.

5Pointz (Queens, New York), bývalá továrna, byla útočištěm pro graffiti umělce z celého světa a stala se významnou turistickou atrakcí. Wolkoff dal umělcům povolení používat budovu jako plátno pro „aerosolové umění“ a budova byla pokryta vícebarevnými nástěnnými malbami (piecy). Ale v roce 2013, kdy se Wolkoff rozhodl zdemolovat tuto budovu a nahradit ji bytovkami, zabarvil graffiti ze dne na den.

Graffiti je poprvé chráněno

Soud rozhodl, že práce umělců byla právně chráněna podle zákona o uměleckých právech (Vara), což znamenalo, že Wolkoff porušil zákon. Bylo to poprvé, kdy bylo graffiti chráněno federálními zákony.

„To potvrzuje, že graffiti je stejné jako umění každého jiného umělce,“ řekl Eric Baum, advokát, který zastupoval 21 umělců, kteří žalovali Wolkoffa. „A že umělec si zaslouží důstojnost a respekt.“

Ještě ale není konec

Přestože rozhodnutí poroty je pro umělce 5POINTZ posílena, problém ještě není vyřešen. Soudce vezme v úvahu rozsudek poroty, ale ve věci bude nyní rozhodovat sám.

Zdroj: theguardian.com