Původní Fargo je film z 90. let od bratří Coenů. „Nový“ Fargo je seriál a žánrově spadá spíš pod krimi než komedii. Ale hlavně je to unikát.

„Tento příběh je pravda…“

V roce 2014 a 2015 vyšly dvě série po 10 dílech. Každá řada popisovala jiný příběh, který se (údajně) opravdu stal. Ta první se vracela do roku 2006, do města Bemidji v Minnesotě. Tam jsme se seznámili s Lesterem Nygaardem, podivnou atrapou člověka. Hrál ho Martin Freeman. Další velkou hvězdou, která se z obřích pláten přesunula na nepoměrně menší uhlopříčky, byl Billy Bob Thornton alias Lorne Malvo.

Když si poprvé pustíte 1. díl s názvem Krododílí dilema, zaposloucháte se do dialogů a zadíváte do dutých tváří postav, možná si řeknete: Proboha, to jsou schválně všichni takoví idioti? A pak se objeví Billy Bob Thornton s ofinou „na blbečka“ a máte jasno.

Lester s Lornem se seznámí náhodně, ale co jejich vztah přinese, to je krvavá, napínavá, nemilosrdná, originální a vtipná podívaná.

Hrdina

Velký důraz se klade na dialogy a vykreslení postav. Seriál je orámovaný historkami, často a schválně těmi plytkými. O hlavním hrdinovi v 1. sérii nemůže být řeč. Ve Fargu se obecně nehraje na dobro a zlo. Je jen příběh, u kterého nemáte žádné záruky.

Druhá série se vrací do minulosti o něco vzdálenější. Píše se rok 1979 a přesouváme se mezi Sioux Falls v Jižní Dakotě a Luverne v Minnesotě. Jiná doba, jiní herci, jiný děj. Fargo nemá za úkol jen vyprávět a zabavit vás po dobu tradičních 50 minut, Fargo dává drze najevo, že i seriál může být uměním.

Tvůrci u 2. řady opět vsadili na známé tváře, zaskočit vás může hlavně Kirsten Dunst. Ve Fargu jsou ženské postavy stereotypní a prázdné, u Kirsten je to trochu jinak. Trochu jinak je to tady i s rolí klaďase. Ta tady totiž je. Je jím policista, který má doma malou dceru, manželku s rakovinou a v sobě velkou dávku morálky. Patricka Wilsona určitě znáte, pokud jste fanoušky hororu. Předvedl se v Zajetí démonů i Insidious. A nejde s ním nesympatizovat. Snaží se vyřešit vraždy, únos i celou situaci, kterou vyvolal boj mezi dvěma mafiánskými gangy.

Třetí série?

První i druhá řada se dočkaly vřelého přijetí, na tu další si ještě počkáme. Třetí série je ohlášena na rok 2017 a na povrch proplouvají další známá jména. Vypadá to tak, že zasáhne Obi-Wan Kenobi…

Foto: Fargo