I když se to poslední dobou zlepšuje, tak všeobecně platí, že skutečně kvalitních hororů je jako šafránu. Těch, které mají šanci se stát nadčasovou klasikou, vidíme ještě méně. Má adaptace Kingova opusu To šanci dosáhnout takového statusu? Minimálně se dost snaží.

To totiž vzbuzuje od začátku velká očekávání a vše naznačuje tomu, že půjde minimálně o velký kasovní trhák. První teaser měl třeba neuvěřitelných 200 miliónů zhlédnutí za 24 hodin. A po testovacím zhlédnutí se o filmu spokojeně rozhovořil i sám King. Takže…

Podivné zlo šikanuje americké maloměsto

Městečko Derry má své děsivé tajemství. I když si to ne každý jeho obyvatel uvědomuje, vraždí se v něm a ztrácí se v něm hlavně děti měrou, která přesahuje běžnou míru kriminality. A navíc, když sem tam potkáte v kanálu (a nejen tam) děsivého klauna Pennywise a vidíte jiná strašidelná zjevení, tak vám brzy dojde, že to není normální. Stejně jako to docvaklo partě dětí, známé jako „losers‘ club“. I proto je čeká nejpodivnější léto jejich životů, ve kterém budou bojovat o svůj život a tak trochu i o vlastní město.

Neviděl jsem původní televizní film, takže s ním nemohu srovnávat. Ztvárnění klauna Pennywise se mi tak na 100 % líbilo. Herecky, kostýmem, efekty. Přesto ke konci, čím častěji vyskakoval, strach z něj ubýval. To ničemu ale nevadilo. Podobně jako ve Stranger things, je přítomné nebezpečí druhotná atrakce. Na prvním místě totiž diváka strhne neuvěřitelná a charismatická parta dětí s ním bojující. Zajímavostí je, že mladíček Finn Wolfhard si zahrál v obojím.

Jeden za všechny, všichni za jednoho

Film mi ve finále analogicky připomněl nejvíc E. T. mimozemšťana. Akorát místo záchrany milého vetřelce a boje s vládními agenturami se bojovalo s démonickým zlem. A přesto to má podobné kouzlo. Občas okořeněno tím, že si trošku káknete po zdařilé lekačce.

Jinak děsivost nepůsobí prvoplánově, atmosféru má To více než slušnou. Nechybí humor, kouzlo vzpomínání na dětská dobrodružství funguje a sounáležitost s partou lůzrů si divák vybuduje snadno.

Ve finále se každopádně nejedná o nejděsivější záležitost a fobii z klaunů si asi nevypěstujete. Ale tenhle film duši má a kouká se na to více než příjemně.

P. S.: Knihu jsem četl a nemyslím si, že její znalost mi nějakým velkým způsobem ovlivnila tenhle kinozážitek. Znalý čtenář především uvidí i souvislosti, které filmaři třeba zatím ještě neodhalili, jako třeba kde se klaun Pennywise vzal a co je vlastně zač. Jinak film funguje výborně sám o sobě.

Foto: © Warner Bros