A možná nejen je. Přiznám se, že Kráska a zvíře mě nijak zvlášť nelákala. Leč se ode mě očekává, že každý týden něco napíšu – nemáte zač – a nejnovější Disneyovka byla tak trochu jediná schůdná volba. A já ve svém finálním verdiktu můžu nakonec hovořit o příjemném překvapení.

Ústřední dvojice totiž funguje velmi dobře a jejich postupně vydobyté štěstí jim přejete. Emma Watson byla pro roli Belle výbornou volbou, digitální ztvárnění zvířete je také slušné. Překvapivě se tu dočkáme i rozumného náčrtu vývoje postav, které dávají romantickému příběhu dostatečnou dávku uvěřitelnosti.

Oživlé předměty strhávají pozornost na sebe

Přesto si ale největší pozornost pro sebe kradou oživlé předměty. Ty jsou vtipné a hravě oživují každou scénu, ve které se objevují. Navíc získaly hlasy a na pár vteřin i podobu takových herců jako je Ewan McGregor, Emma Thompson nebo třeba Ian McKellen a to stojí vskutku za to (pozn.: pokud můžete, určitě si vyberte verzi s titulkama).

Jinak film oplývá trochu rozmáchlejší délkou, ale já se vlastně v průběhu nijak zvlášť nenudil. Pěvecká čísla se střídají s humornými odlehčeními i dramatickými scénami a vše se děje poměrně přirozeně. Navíc v detailu se jedná o poměrně dost vyleštěnou záležitost a Kráska a zvíře je tak v první řadě oku lahodící klenůtek, který zaujme.

Pompézní pohádková přehlídka

Opravdovou hloubku tedy nečekejte. V první řadě jde o to oslnit a nadchnout. Příběh, pokud nežijete celý život v izolaci a nejdete do kina poprvé, také nepřekvapí. Přeci jen patří k pohádkovému kánonu. Proto je potřeba přistoupit k filmu s nadhledem a nechat se strhnout provedením. Což se podle mě tvůrcům daří.

Lokace, kostýmy i lehce přehrávající Luke Evans v roli padoucha Gastona přesně do téhle rovnice pohádkového okouzlování zapadají. Na adresu písniček si ale mírně povzdechnu, že jich přeci jen bylo o fous víc, než muselo. Ale jejich mírná nadbytečnost je drobnou kaňkou nad jinak velmi příjemným a kouzelným zážitkem.

Najdou se tací, kteří si stěžují, že hraná adaptace až moc kopíruje animovaného předchůdce. Na to já nemám bohužel co říct, protože si verzi z roku 1991 pamatuji matně, spíš jen pocitově. Ale přijde mi fér vás varovat, že pokud máte kreslenou pohádku více v krvi, tak si toto provedení možná neužijete tolik jako ostatní.

Ti, kteří mají sklony se nechat trochu rozněžnit a okouzlit, se mohou nechat spokojeně unést pohádkovým příběhem v příjemném a lehce velkolepějším provedení. Disney je totiž mistr svého oboru, což znovu dokazuje.

Foto: Oficiální stránky filmu