Sedmá série, zvláště teď po čtvrtém dílu, nenechává nikoho na pochybách, že Game of Thrones se blíží k osudovému rozuzlení. Do konce této sezóny zbývají tři díly, příští a poslední série nabídne už jen osm! Není tak na co čekat, všichni chtějí znát vítěze. Článek obsahuje masivní SPOILERY!

Z toho, co jsme letos zatím mohli vidět, můžeme asi s klidem říct, že pro Železný trůn existují tři největší adepti, z nichž jeden na něm nejspíše zasedne. Cersei Lannister, Daenerys Targaryen a Jon Sníh. Tedy nepřežene-li se přes Západozemí taková zima, společně s bílými chodci, že nezbude nikdo, kdo by se ho ujal. Anebo, jak je jejich dobrým zvykem, nás tvůrci překvapí nějakým šíleným zvratem.

Kdo se stane králem či královnou všech sedmi království?

Cersei už hraje na krev, protože kromě hry samotné nic nemá. I její, ehm, sesterská láska k Jamiemu se změnila spíše v pouhé naplňování chtíče a prostředek, jak velitelem svých armád manipulovat. A válečné tažení měla rozehrané slušně. Tedy do doby, než vzala Daenerys vše do svých rukou.

Naslouchání Tyrionovi se jí nevyplatilo a válečný fištrón zbylých Lannisterů, společně se spojenectvím s Euronem Greyjoyem, jí uštědřily větší či menší porážky. Takže na řadu musela přijít její zbraň hromadného ničení a do bitev se zase pro jednou zapojil drak. Jon si mezitím dál vede svůj quest proti Nočnímu královi a hrozbě bílých chodců, pro nějž se snaží nadchnout i Daenerys. Že by politický sňatek na obzoru? Trůn v Králově přístavišti ho nechává chladným. Pokud ho získá, tak podle mě spíš omylem než urputnou snahou.

V pozadí stojí další figury. Zbylí Starkové chtějí pomstu, nebo se v případě Brana seznamují se svým multidimenzionálním bytím. Ani nos mezi očima bych nevěřil Malíčkovi, který podle mě ještě chystá nějaký majstrštyk. Ze hry už jsou naopak Tyrellové a píseční hadi.

Zajímavé je sledovat, jak se dávají rozbité rodiny dohromady. Zimohrad pohostil všechny přeživší potomky Neda Starka, Daenerys a Jon (kteří, jak už dnes víme, jsou také příbuzní) se spolu také setkali, a Tyrionův pohled, když alespoň na dálku spatřil bratra, naznačuje, že jsou mu zpřetrhaná rodinná pouta líto. Přežije-li Jamie, což se snad v dalším díle dozvíme, kdo ví, co bude dál.

Velkolepé bitvy – vážení tvůrci, perte to do nás

První tři díly nové série jsme sledovali přesuny našich oblíbenců po pomyslném hracím poli. Až závěr tohoto dílu ukázal, že otáčky se zvyšují a naši hráči se pomalu začínají oždibovat. Čtvrtý díl pak přinesl velkolepou akci, na kterou se každý pravověrný fanda těšil jak na Vánoce. Dračí nálet nenechal jedny spodky suché, otevřený konec ohledně osudu oblíbené postavy je také příslibem. Minimálně do příštího týdne.

Osobní potěšení mi přinesla ještě šermířská lekce Aryi a Brienne a celkově mi zatím dělá sedmá série radost. Záležitosti se hýbou, nebezpečí u zdi se hrozivě (i když pomalu) blíží a Železný trůn přitahuje hlavní aktéry jako kravské lejno hejno much. Každý má v soukolí Hry o trůny své místo, i když takový Sam si ho představil trochu jinak. Ale i ten nejmenší dílek je součástí většího celku, který je momentálně velmi napínavé sledovat. Takže si užijme poslední tři díly, čekání pak bude dlouhé.

Foto: ©HBO