Skotsko je známé svou nádhernou přírodou, tvrdými lidmi a dobrou whisky. A ostrov Skye v sobě snoubí to nejlepší, nač mohou být Skoti právem hrdí.

Ostrov Skye je největším a také nejseverněji položeným ostrovem v souostroví Vnitřní Hebridy ve Skotsku. Na jeho území žije okolo deseti tisíc obyvatel a největším městem je malebné městečko Portree, v němž se mohou návštěvníci pokochat také mimořádně fotogenickým přístavem.

Skotský ostrov Skye začíná v poslední době těžit z turistického ruchu, své pohodlí je ochotno obětovat stále více lidí, kteří se na ostrov vydávají za zážitkem. Kromě turismu se na Skyi daří zemědělství, výrobě whisky a chovu dobytka. Ostatně právě chov dobytka dodává hornatým loukám skotského ostrova neobyčejné kouzlo. Pohled na houfy poklidně se pasoucích ovcí a krav jsou doslova pohlazením pro turistovu duši.

skotsko-138

Prší. A hodně

Pokud chcete Skye vystihnout úplně nejvěrněji, bude pravděpodobně nejvhodnější zvolit slovo déšť. Na tomto ostrově totiž prší opravdu často. Místní dokonce s nadsázkou říkají, že na ostrově buďto prší anebo se k dešti schyluje. Pokud se tam rozhodnete vydat, rozhodně si nezapomeňte nepromokavé oblečení a pláštěnky. Rozhodně je využijete.

Překrásná krajina skotského ostrova tak bývá návštěvníkům velmi často skryta mystickým mlžným oparem. Ale víte co? On ten mlžný opar, šumění deště a minimum civilizace k té ponuré i krásné atmosféře tajemné přírody tak nějak prostě patří. A nakonec si připadáte, jako byste permanentně procházeli velkolepou filmovou scénou.

skotsko-127

Radost z maličkostí

Tvrdá příroda a nehostinné podmínky vychovávají tvrdé lidi. A ti se dokáží velmi snadno radovat i z maličkostí. Navenek jsou drsní, uvnitř milí, srdeční a přátelští. Věřte, že jejich mentalitu začnete chytat už přibližně po čtyřech dnech, kdy jako malé dítě s jásotem skáčete do výšky nad jedním či dvěma slunečními paprsky, které se prodraly mezi neprostupnými mračny.

Může se vám ale stát, že budete mít štěstí, a trefíte se do jednoho ze zhruba dvaceti dnů, kdy na ostrově Skye neprší a počasí připomíná vlídné a příjemné slunečno. A v tom případě takřka nevyjdete z údivu. Masivní hory, které se tyčí okolo cest, berou dech i těm největším skeptikům. Vydrápat se na jejich vrchol prakticky od nuly dá navíc jednomu pěkně zabrat.

skotsko-134

V dešti do hor bez problému

Skotové po svých horách samozřejmě chodí. A samozřejmě v dešti. Protože pokud by měli čekat na příchod pěkného počasí, s největší pravděpodobností by toho příliš nenavýletovali. Při túrách tak můžete v dešti naprosto běžně potkávat lidi v pláštěnkách nebo odolném oblečení, ale také lidi, kteří jdou jen tak v tričku a mikině a jsou zvyklí na to, že jsou prostě úplně mokří.

skotsko-185

Určitě si nenechte ujít podívanou, kterou vám dopřeje i nedopřeje výšlap na horu sopečného původu s názvem Storr, na jejímž úbočí se tyčí 55 metrů vysoká skalní věž, které se říká Starý muž. Pokud byste rádi navštívili zajímavý hrad, rozhodně vyrazte na Dunvegan Castle, který nabízí kromě zajímavé expozice také rozlehlé a pěstěné zahrady a okouzlující výhled na záliv pokrytý řasami. Z měst rozhodně stojí za návštěvu malebné Portree, ale také o něco menší Inverness, které uspokojí i přání těch náročnějších.

skotsko-171

Nevšední podívaná

Je jasné, že na ostrov Skye lidé zpravidla nejezdí za sluníčkem a odpočinkem. Kdo by také chtěl odpočívat ve tmě a dešti, že. Skye je prostě ostrov mystiky a tajemství a nádherné přírody, kam se vyráží zejména za outdoorovými zážitky. A že ty dokáží člověka poměrně slušně vyčerpat, to víme. Každopádně si můžete být jisti, že si zajistíte vzpomínky, které si budete s láskou doma (a v teple) vybavovat.

skotsko-168

A navíc, pokud se budete chtít přece jen na chviličku ohřát, není nic lepšího než zamířit do některé z pověstných skotských destilerií a zodpovědně ochutnat několik druhů kvalitní skotské whisky.

Foto: Lucie Martináková