Nejdříve se těšíte, potom děsíte, a nakonec balíte a vyrážíte. Jak si letošní dovolenou užít bez problémů a zbytečného stresování?

Dovolená by pro každého měla být především odpočinkem a harmonickou záležitostí. Mnoho z nás si ale dovolenkování zbytečně komplikuje už předem, což potom vede k rozčarování nad nepovedeným pobytem. Čeho bychom se měli vyvarovat a co se naopak naučit, abychom mohli svou dovolenou trávit pěkně v klídku?

1. Plánujte

Není nic horšího než odlišné představy obou partnerů, kteří spolu mají vyrazit na společnou dovolenou. Nebo ano, ještě mnohem horší je, když na tu dovolenou společně vyrazí a až v průběhu zjistí, že každý má od dovolenkového režimu zcela jiné očekávání.

Proto je mimořádně vhodné plánovat. Sedněte si doma ke stolu, otevřete víno a stanovte si, co spolu chcete podniknout, jaká máte očekávání, co chcete navštívit a jakým aktivitám se chcete věnovat. Když si vše vyjasníte předem, užijete si dovolenou nesrovnatelně více. A to nemluvě o tom, že předem také můžete nalézt spoustu kompromisů, kterými předejdete zbytečným hádkám.

paragliding-1306378_1920

2. Mějte pozitivní přístup

Jednoduše si nekažte dovolenou už předem svými předsudky a předpoklady, které se postarají o to, že budete z dovolené otrávení ještě dřív, než na ni vůbec vyrazíte. Ne, moře prostě nebude studené ani odporně slané, ne, děti nebudou zlobivé a otravné a ne, vaše partnerka nemusí mít celou dovolenou za cíl vás štvát hloupými otázkami a připomínkami.

3. Naučte se těšit se

Můžete si například najít zajímavá místa v okolí vašeho prázdninového ubytování, můžete odvážně plánovat a vyhledávat si na internetu fotky destinace, do níž vyrážíte. Můžete si třeba začít psát seznam věcí, které si chcete s sebou na dovolenou vzít nebo které chcete na dovolené podniknout. Uvidíte, že na dovolenou budete vyrážet veselejší a v očekávání skvělých zážitků!

dovolená

4. Informujte se předem

Vůbec, ale vůbec není na škodu se o cílové destinaci předem informovat a pozjišťovat si důležité informace. Zjištění, že nejbližší směnárna je od vás vzdálená 20 kilometrů, vám na dovolené příliš optimismu nepřidá.

5. Neřešte hádky

Nenechávejte si vztahové problémy k řešení na dovolené. Představa, že dovolená vaše nesnáze zahojí, je naprosto zcestná. Spíše je totiž zhorší, protože v uzavřeném malém prostoru hotelového pokoje nebo apartmánu, bez možnosti si postěžovat přátelům, si budete lézt tím víc na nervy.

Radši si proto své hádky absolvujte ještě doma, vyhnete se zbytečnému dusnu.

beach-193786_1920

6. Myslete na léky

Nezapomínejte na to, že byste mohli v zahraničí akutně potřebovat něco, co vám sníží teplotu, zastaví průjem nebo uleví od bolesti. Ono hledat ten pravý přípravek mezi cizími názvy sice může být dobrodružné, nicméně příliš dobrodružství může být někdy trochu na škodu.

Foto: Pixabay, Unsplash/Federico Giampieri