Léto pomalu, ale jistě končí, a do hry se dostává podzim. A jakmile příroda zezlátne a vybarví se pestrobarevným listím, je čas na pořádný výlet. Kam?

Ještě než se podzim přehoupne do své sychravé poloviny plné dešťů, lezavého chladu a nehostinnosti, ve které se nám nechce z tepla domova vystrčit ani nos, natož někam výletovat, je třeba si užít krásné slunné dny babího léta. Příroda se ještě neukládá ke spánku, a naopak rozehrává naposledy v roce úchvatnou symfonii plnou barevných odstínů.

A to by byla velká škoda, kdybychom toho nevyužili. V létě jsou výlety do přírody samozřejmostí. Napadlo vás ale vypravit se na prodloužený víkend do přírody na podzim? Tady jsou horké tipy na atraktivní (nejen) podzimní místa.

Prachovské skály

V létě jsou Prachovské skály v Českém ráji turistickou atrakcí. Není divu, působivé skalní masivy, které se drsně tyčí nad půvabnou krajinou Českého ráje, jsou opravdu nádhernou podívanou. A o to krásnější a netypičtější pohled se vám může naskytnout v době, kdy se oblast vylidní od davů turistů a vy si můžete dopřát nádherný pohled ve světle měkkého podzimního slunce. Působivý zážitek garantován!

16

Národní přírodní rezervace Soos

Evropská rarita se nachází poblíž Františkových lázní. Ve velmi rozsáhlém rašeliništi a slatiništi vyvěrá hned několik léčivých minerálních pramenů. Zajímavostí jsou bahenní sopky, které se nazývají Mofety. Z nich vyvěrá čistý oxid uhličitý a minerální voda, naučná stezka, jejíž absolvování zabere asi dvě hodiny, vede po dně vyschlého jezera, v němž bývala slaná voda.

1024px-Soos_Mofette_Field_03

Jetřichovické skály

Návštěvníkům, kteří se rozhodnou vyrazit na osm kilometrů dlouhou jetřichovickou naučnou stezku, se otevře nádherný výhled na skalní masiv Českého Švýcarska. Stezku provází celkem 16 zastávek, na nichž se můžete dozvědět jak kulturní, tak také přírodovědné zajímavosti. A že bude o co stát, je z obrázku jasné!

A pokud budete chtít své podzimní putování rozšířit, rozhodně si nenechte ujít pohled na sluníčko vykukující zpoza Pravčické brány.

18

Pálavské vrchy

Nejen, že sklípky ve Valticích, Lednici, Mikulově a okolních obcích budou hlásat, že je hotový pravý moravský burčák. Pálavské vrchy na jižní Moravě nabídnou svým návštěvníkům nevšední podívanou plnou vinohradů, lesů a historických budov, z nichž přímo sálá genius loci.

A také si nenechte ujít Lednicko-valtický areál, procházka pestře zbarveným parkem vás dobije energií. Navíc jezdit na Moravu je moderní, že.

19 20

Foto: Keghan Crossland, Wikimedia