Žádost o ruku bývala historicky velmi významnou rodinnou událostí. Rodina uspořádala oslavu, během které otec dívky zacinkáním na skleničku zdůraznil důležitost slavnostního okamžiku a oznámil zasnoubení. Snoubenci pak dostali dary od rodiny a také si vyměnily dary mezi sebou. Budoucí nevěsta většinou dostala od svého milého kytici bílých květů a navzájem si předali snubní prsteny.

maldives-698501_1280

Za článek děkujeme české edici časopisu PLAYBOY. který měsíčně přináší fotky krásných holek, ale také výborné články ke čtení. Ilustrační foto: Pixabay

V posledních desetiletích se na zásnuby v tom duchu zapomnělo a dnes se opět vracejí do módy a nabývají na významu. Jak, kde a před kým žádost o ruku proběhne, však již není tolik svázáno společenskými konvencemi a záleží v podstatě jen na vaší fantazii, jak celou situace uchopíte.

Pánové, základní pravidla platí dodnes:

 1. Nejprve informujte o vašem úmyslu rodinu nevěsty.
 2. Budoucí ženich by měl při té příležitosti dát kytici nejprve matce nevěsty, poté své milé.
 3. Zásnuby by se měly odehrát půl roku až rok před svatbou.
 4. Snoubenci by měli být připraveni odpovědět na otázky rodičů, kde budou bydlet, kdy a kde plánují svatbu a také jak mají promyšlené finanční záležitosti.
 5. Pokud se snoubenzáci z nějakého důvodu před svatbou rozejdou, měla by žena vrátit muži prsten. Ten by správně již nikdy neměl být použit pro jinou potenciální nevěstu.

A pokud si nejste jisti, jak na to, můžete se inspirovat např. našimi TIPY:

 • Jedno z nejhezčích míst pro zásnuby je romantická restaurace. Objednejte stůl pro dva a při večeři při svíčkách se své milé jednoduše zeptejte. Prstýnek můžete důmyslně ukrýt do sladkého dortu, dezertu nebo do sklenky se šampaňským. Váš přípitek tak bude jedinečný. Prstýnek zkuste ukrýt třeba i do čokoládového fondue.
 • Pozvěte svoji lásku na romantickou procházku (třeba na vaše oblíbené místo, nebo na klasika Petřín), přineste pugét červených růží a do jedné ukryjte snubní prstýnek.
 • Wellness víkend třeba v Mariánských Lázních, kde najdete mnoho romantických zákoutí. Jedním z nich je i malinká kaplička, krčící se na lesnatém svahu nad Lesním pramenem. Bývá často nazývánakapličkou lásky. Ve skutečnosti ji nechal postavit na památku své matky ředitel divadla Julius Laska. Dnes je místem setkání milenců.
 • V obci Háj ve Slezsku na Opavsku najdete kostelík sv. Valentýna. Požádejte svoji vyvolenou o ruku právě zde. V tomto kostele si můžete nechat uspořádat i svatební obřad.
 • Nemáte odvahu? Použijte známý recept osvědčený několika staletími i generacemi, pošlete romantický dopis. Ideální načasování je třeba na svatého Valentýna.
 • Jestli jste si ovšem úplně jistý, postavte svoji milou před hotovou věc. Až spolu půjdete na procházku po městě, zastavte se v některém z mnoha klenotnictví, ať si vybere presten, který chce.
 • Pokud holdujete trošce adrenalinu, tak let balonem vás jistě nadchne. Tento druh zábavy nabízí mnoho zážitkových agentur. Vysoko v oblacích se můžete zeptat úplně na všechno.
 • Pokud jste sportovci, udělejte si pořádný výšlap na nějakou horu a po společném výstupu požádejte vaši statečnou spolucestovatelku o ruku. Nebo pokud se rádi potápíte, proč se vaší milované nezeptáte právě pod vodní hladinou?
 • Máte-li na to je samzřejmě nejlepším tipem romantická Paříž nebo italské Benátky a ani Verona, město milenců není k zahození. To same platí i o romantické, liduprázdné pláži a západu slunce. Nejlepší přírodní scenérie na romantickou otázku. Zkuste to.
 • Až zase jarní sezona klepe na dveře, nezapomeňte na pohádkové zámecké parky a zámky či hrady samotné, jsou tím nejhezčím místem pro vaše vyznání.
 • Také výběr vhodného termínu je zárukou úspěchu. První květen a vůbec celý měsíc máj je ideální. Rovněž také sv. Valentýn nebo svátek či narozeniny vaší vyvolené.

Požádal jste Vaši vyvolenou o ruku nějakým originálním způsobem? Napište nám o tom na email: soutez@playboy.cz Nejoriginálnější tři žádosti oceníme hodnotným dárkem z naší playboy kolekce.