Manželství je důležitý životní mezník, který se nevyplatí podcenit. Co je dobré si uvědomit a ujasnit předem, než své drahé polovičce řeknete ano?

Svatba a manželství je logickým posunutím partnerského svazku k něčemu závaznějšímu. Je to zpečetění vztahu a důkaz lásky a partnerské oddanosti, který dodá partnerům zázemí a pocit bezpečí. Předtím, než se ale oženíte, je dobré srovnat si pár věcí v hlavě. O čem že je řeč?

I když primárním účelem manželství je zpečetit vztah a založit rodinu, mohou vznikat také jiná účelová manželství, která jsou motivována ziskem finančních prostředků nebo třeba občanství. V každém případě se ale jedná o důležitý životní krok, který je potřeba zvážit a zodpovědně promyslet, protože neuvážený čin pro nás může mít nedozírné následky. Tak co, jste si jistí?

1. Svobodný život končí

Je třeba si uvědomit, že svobodný život a život v manželství se trochu liší. Ne že byste si museli v manželském svazku dobrovolně ukovat okovy, ale přece jen byste si měli uvědomit, že některé věci jsou už prostě passé. Je důležité zvážit, jestli jste připraveni vzdát se své nezávaznosti a určitého sobectví. Protože pokud na to přijdete pozdě, budete muset čelit přinejmenším nepříjemnému a zdlouhavému rozvodovému řízení.

svatba 02

2. Věrnost napořád

Ne nadarmo je slib věrnosti součástí manželských slibů už po staletí. Polygamie v manželství v naší společnosti bohužel příliš nefrčí. Je dobré mít na paměti, že od složení manželského slibu je dost dobře možné, že po celý zbytek svého života budete uléhat jen s jednou jedinou osobou. Jste schopní to strávit a dodržet?

3. Ne „já“, ale „my“

A to platí úplně pro všechno. Najednou začnete žít společný život se vším všudy. Budete mít společné radosti, starosti, postel, koupelnu, ale i úspory. A najednou to nebude jen o vašem rozhodnutí, do čeho investujete peníze, čas či energii. Na všechno byste měli být dva a spolupracovat spolu. Je třeba se vzdát egoismu. Aspoň částečně.

4. Zodpovědnost

I ta tak trochu dopadá na oba partnery. Když udělá chybu jeden, je pravděpodobné, že za ni zaplatí i ten druhý. I proto je důležité uvědomovat si svou zodpovědnost, kterou najednou nenesete jen sami za sebe. Zodpovědnost a střízlivost byste si měli dělit rovným dílem.

download

5. Tolerance

Dlouhodobé vztahy i manželství jsou do velké míry založeny na přátelství a vzájemné partnerské toleranci. Je třeba partnera respektovat a dopřát mu i určitou osobní volnost, kterou na oplátku můžeme získat také. Vztahy, v nichž tolerance a partnerská moudrost chybí, nemají dlouhého trvání a jsou příliš komplikované na to, aby se v nich dalo vydržet.

Foto: Unsplash/Sweet Ice Cream Photography, Madi Robson, Désirée Fawn