mcdaniel

Pro někoho je heterochromie slovem neznámého původu, pro jiné však krásnou nevšedností, kterou obdivují. Ať už je to jakkoli, víte, co to vlastně je?

Krása nebo „jen“ odlišnost?

Heterochromie je vzácná vlastnost duhovky člověka, která se projevuje již při prvotním vývoji člověka nebo k ní může dojít také v důsledku nemoci nebo zranění. Jde jednoduše o to, že se barva duhovky nějakým způsobem liší od toho, co je normální:

  • úplná heterochromie – barva duhovky jednoho oka je odlišná než barva duhovky toho druhého
  • částečná heterochromie – barva určité části duhovky je odlišná než u zbytku duhovky kvůli odlišnému množství pigmentu

V minulosti se došlo k závěru v rámci studií jednovaječných dvojčat, že jestliže dochází k heterochromii, pak u obou z dvojčat. Proč ale k této neobvyklosti dochází? Přeci jen postihuje asi 2 % světové populace, a to není příliš velké číslo. Vznik heterochromie ovlivňuje výše melaninu v těle daného člověka.

Jestliže je něco jinak, než nám říkají ve školách, pak se k tomu většinou stavíme skepticky, ne-li negativně až nenávistně. Je tomu stejně i u heterochromie? Jak byste zareagovali, kdybyste někoho takového poznali? Byl by to pro vás zážitek nebo byste se toho člověka spíše štítili (ačkoli tuto možnost snad ani nelze brát v úvahu, je zde, abyste si mohli vybrat, přeci jen se někomu tento typ odlišnosti líbit nemusí)?

Pro mne je heterochromie jako možnost vidět polární zář: pro některé je to něco obyčejného, co už viděli, co je neohromilo nebo neoslovilo, pro jiné je to však poklad a mohou zírat na oblohu celé hodiny – a do této skupiny se rozhodně řadím i já.

Znáte je?

Možná si to ani neuvědomujete, ale po světě běhá mnoho slavných lidí, kteří jsou krásným příkladem heterochromie.

Sarah McDaniel
mcdaniel
Zdroj: www.pinterest.com
David Bowie
bowie
Zdroj: www.emgn.com
Jorgelina Airaldi
airaldi
Zdroj: www.reddit.com
Kate Bosworth
bosworth
Zdroj: www.geniusbeauty.com
Jane Seymour
seymour
Zdroj: www.janedamude-empey.ca
Max Scherzer
Max
Zdroj: www.washingtonpost.com
Christopher Walken
walken
Zdroj: www.kanbyamadworld.wordpress.com

Tak co? Zamilovali jste si lidi s heterochromií?