Televize Nova začala v březnu vysílat show s názvem Tvoje tvář má známý hlas. Se sledovaností trhá rekordy, oficiálně lidé programem ale spíše pohrdají.

Jen opravdu málo pořadů vzbuzuje v divácích natolik rozporuplné reakce. Jedni se od formátu přejatého ze zahraničí distancují s tím, že je to hloupé karaoke, druzí pořad nadšeně sledují a těší se na nové proměny soutěžících.

Show funguje na principu napodobování slavných zpěváků či skupin a jejich klipů, o které se pokouší tým osmi českých osobností. Program je mimořádně divácky úspěšný, sledovanost sice po prvních dílech mírně poklesla, nicméně pořád si na Novu v sobotu večer přepne velké množství diváků, čímž stanice pro tento večer dominuje televizním skupinám na českém trhu.

Je to fraška?

Pořad je mnohými odsuzován jako stupidní víkendová zábava, která konkuruje estrádám z devadesátých let. Někteří program nazývají stupidní karaoke show, protože účinkující zpěváci nemohou přicházet s invencemi, měli by pouze kopírovat známé klipy.

Na jednu stranu mají pravdu, ano, možná je Tvoje tvář má známý hlas jen jedno velké hvězdné karaoke. Ale proč se na něj v tom případě dívá tolik diváků? Možná i velká část odsuzujících skeptiků v sobotu večer potají a potichu spustí právě tenhle pořad. Kdo ví. Ale co je jednoznačně jasné, je to, že je tenhle typ show pro českého diváka nový.

csfd 2

A navíc odráží potřeby nejmasivnější části české populace, která v týdnu tvrdě pracuje a nemá zapotřebí o víkendu sledovat hluboce intelektuální snímky. Možná je to odsouzeníhodné, ale u sledování soutěže takového typu se skutečně může člověk odreagovat a zapomenout na každodenní problémy. Navíc po stovce řad Česko (a Slovensko) hledá Superstar a všech těch X-Factorech a Československo má talent přichází do divákova zorného pole zcela nová show.

Celebrity táhnou

Koncept tohoto programu je v zásadě podobný konceptu StarDance aneb když hvězdy tančí, který vysílá už několik let Česká televize. Sice pořadu od vysílání první řadu poněkud opadla sledovanost, fanoušci se jej stále drží. Možná proto, že chtějí vidět české c/kelebrity, které jdou mnohým vzorem, kterak se učí něco nového, co jim možná narozdíl od jejich oboru nejde.

csfd 4

Kdybychom ze StarDance odstranili známé osobnosti a nahradili bychom je obyčejnými lidmi, s největší pravděpodobností by po pořadu neštěkl ani pes. Což se ostatně ukázalo v prvním ročníku taneční soutěže Bailando. A podobně by zřejmě dopadlo i Tvoje tvář má známý hlas. Naštěstí pro televizi Nova jde o první vysílaný pořad tohoto typu v Česku, a navíc v něm účinkuje pěkně namíchaná směska osobností, takže si divák zřejmě zpravidla přijde na své.

A tak můžeme pravidelně litovat trápení Petra Rychlého s angličtinou a její výslovností a s nechápavostí posuzovat mindráky Ivy Pazderkové z její štíhlé a pěkně tvarované postavy, která si již několikrát musela střihnout poněkud odhalenější vystoupení. Možná proto, že i slavní ukazují v programu své nedokonalosti a trápí se při nácvicích, dokáže se s nimi duše českého diváka lépe ztotožnit.

csfd 3

Ať je to, jak chce, a ať pořad odsuzuje sebevíc lidí, čísla stále hovoří jinak a jednoznačně. Tak se na to zkuste v sobotu večer podívat. Když už nic, výborně se u toho žehlí!

Foto: Photo © Archiv TV Nova / Tomáš Martínek