Když před pár lety dorazil do kin Prometheus, většinu fandů vetřelčí série tenhle kousek úplně nepotěšil. Diametrálně totiž změnil přístup k látce a de facto tam nebyl ani sám vetřelec. Tentokrát se to snaží Ridley Scott „napravit“ snímkem, který je někde na půl cesty mezi Prometheem a původními filmy.

Vědom si totiž jistého rozčarování nad (ne)vetřelčím prologem, rozhodl se Ridley Scott ohlásit návrat ke kořenům, který ale tak úplně nedodržel. Vetřelec: Covenant je totiž dějově naprosto přímé pokračování Promethea. Také pokračuje v zodpovídání otázek, odkud se vlastně vetřelec vzal a všeobecně se řešení otázek ohledně stvoření nevzdává. Ale jak už stihly propálit trailery, tentokrát o nějakou rozumnou přítomnost zabijáckého xenomorfa diváci ochuzeni nebudou.

Michael Fassbender si užívá vynikající dvojroli

Přesto ani tenhle film není primárně o monstrech s kyselinou místo krve. Tenhle snímek totiž patří Davidovi/Walterovi. Androidům s tváří Michaela Fassbendera, který v zajímavé dvojroli rozehrává svůj herecký koncert a je tentokrát skutečným králem plátna. Těžko se zde více rozepisovat a neprozradit moc. Zajděte si na to sami, protože ve finále se podle mě jedná o podařený film.

Promethea si totiž bere to lepší. Proto se Covenant pyšní působivou výpravou pracující s rozmáchlou scenérií. Tentokrát ale přibyl i větší spád, proto je film objektivně „zábavnější“. Přesto stále zamrzí, že se znovu opakuje v mnoha ohledech nelogické chování posádky, a že Scott překvapivě nedokáže správně pracovat s napětím. Většinu lekaček letmým pomrknutím prozradí a vy se dokážete na vybafnutí připravit. Přesto jsem se v mnoha ohledech do správné tenze dokázat dostal, jen to „vrcholné cuknutí“ chybělo.

Pravověrné fanoušky Covenant spíš nenadchne

Kdo ale odvedl absolutně famózní práci je Jed Kurzel. Jeho soundrack funguje výborně jako filmová kulisa, ale taky jako pocta původnímu dílu od Jerryho Goldsmithe.

Každopádně ortodoxní fandy Covenant ve finále asi moc nepotěší. Stále to nechytá atmosféru původních dílů a víc než na horor se soustředí na rozšiřování mytologie. Naštěstí tentokrát má film větší „drive“ a role Michaela Fassbendera mu dovoluje takový tanec, který jsem si já ani nepředstavoval. Kurzelovy tóny jsou také jak z jiného vesmíru, jen Scott nám trochu zestárl, tak asi není schopný servírovat vetřelce v nejlepší formě. Bez předchozích dílů by se dal Covenant označit za nadprůměrně dobré dílo. Ale se svou historií bude muset stačit hodnocení lepší než Prometheus a vcelku v pohodě.

Foto: ©20th Century Fox