Star-Lord, Gamora, Drax, Rocket a Groot, Strážci galaxie – to je velmi nepravděpodobná parta outsiderů, která už jednou zachránila vesmír. Tentokrát se vrací v dobrodružství, které je stejně barevné a zábavné jako to první, aniž by se ho za každou cenu snažilo překonat rozmáchlostí.

Naopak druhý díl dokonce překvapí tím, že mnohem víc cílí na emoce. Ústředním motivem je totiž v pravdě disneyovské téma, a to rodina. Strážci mají své problémy, např. s Rocketem, který je neuváženě dostává do problému nebo se musejí starat o malého Groota, Gamora řeší svou historii s Nebulou a Peter konečně poznává svého otce.

Akce, soundtrack a bůh

Ten, jak se ukáže, není nikým menším než Bohem, tedy jen bohem s malým „b“. Což Peterovým světem docela zamává a jak už to s bohy bývá, nakonec v podstatě i s celým vesmírem. Čímž máme dobrodružství na světě. A velmi přímočaré.

Druzí Strážci galaxie se s tím nemažou. Překvapení zopakovat nemůžou a evidentně ani nechtějí. Příběh jede jednoduchou linku, na kterou se pentlí věci, co jsme si oblíbili v prvním díle. Skvělý retro soundtrack, fajnová a barevná akce, suprový hlášky a divní mimozemšťané. Režisér James Gunn naopak, jak jsem psal, přidal víc emocí. Příběh je niternější a nutí nás tentokrát víc se s hrdiny ztotožnit. Tam, kde nás minule „jen“ bavili, nás tentokrát i mnohdy dojímají.

Abych ale neodradil tvrďáky, kteří na nějaký velký slaďáky nejsou, tak se nebojte, nejde o nic přehnaného.

Drax jede bomby

O zábavu především tu jde i tentokrát. Pro mě se o tu největší staral Drax, jehož neempatické hlášky mě dostávaly. Zbytek zase obstarávají jednotlivosti jako příjemná osmdesátková atmosféra, povedené vizuální ztvárnění a suprové obsazení. K původnímu se tentokrát přidal třeba Kurt Russell v roli Peterova otce a není tajemstvím, že malou roli si zde odbyl (větší se zatím prý chystá) Sylvester Stallone.

Tam, kde ani tohle všechno nestačí, přispěchá na pomoc Baby Groot, který je jako malá větvička bez nadsázky k sežrání.

Jednotlivé ingredience nakonec do sebe příjemně zapadnou a tvůrci nám tak servírují očekávaný blockbusterový zážitek. Ten bude bavit napříč širokým diváctvem, i když mu chybí větší jiskra, kterou měl poprvé. Přesto se jedná o další povedené dílo z marvelovské stáje a je na místě ocenit kvalitu práce, díky které jejich filmový vesmír zajímavě bobtná.

Foto: Oficiální stránky filmu