Tuším, že před projekcí druhého V zajetí démonů jsem viděl trailer na horor s lehce bizarním a na první poslech béčkovým názvem Zhasni a zemřeš. Za ten samozřejmě může český distributor, který původní trochu „vyšperkoval“. Každopádně vypadalo to slušně. Jenže zrovna horory patří k žánrům, kdy se v ukázkách daří divákovi nalhat, že finální jízda bude lepší a strašidelnější, než pak ve skutečnosti je. Pak se ale přidaly prvotní pozitivní ohlasy ze zámoří a já se rozhodl otestovat kvalitu tohoto snímku na vlastní kůži.

2

A vůbec toho nelituju, protože i přes horké počasí, díky kterému bych to vůbec nečekal, mi běhal příjemný mráz po zádech. Onen béčkový název totiž skrývá zatraceně příjemné a děsivé překvapení.

V první řadě bych asi pochválil příběh. Vzato čistě v intencích hororového žánru, působí docela svěže. Duchařina s bubákem, který útočí pouze za tmy a ta omáčka kolem, jak se tady vůbec vzal, mě vážně bavila a velmi mě zaujala.

16

Nejsilnější stránkou ale bylo skvěle zmáknuté lekání diváků. Když si to člověk přečte, tak to zní jako hodnotící kritérium docela zvláštně. Vážně si ale nepamatuji, kdy ve mně tolikrát úspěšně hrklo. Při spoustě hororů jsem cítil takový ten podivný neklid, tu tenzi, která často vyvrcholila nepříjemným překvapením. Jenže tentokrát jsem skutečně v sedačce nadskakoval snad pokaždé, kdy to tvůrci zamýšleli. V jednom momentě to dokonce v sále nějaká dívka nevydržela a ulevila si výkřikem.

Film dosahuje značných kvalit i po formální stránce. Zvláště bych ocenil hru se světlem, která, jak už název napovídá, se v podobném snímku hodí. Kameraman s osvětlovači dokázali vyčarovat mnohdy velmi děsivou atmosféru. Často jí dokreslovali detaily, když třeba oči hlavní hrdinky ve tmě vypadaly jako sytě černé kruhy. Skutečně smekám, protože na tyhle hrátky se fakt dobře koukalo, pokud se člověk odpoutal od řádění světloplachého ducha.

17

Z YouTube do Hollywoodu

Takhle k závěru přidám jeden zajímavý fakt. Švédský režisér David Sandberg tento nápad poprvé rozvinul v krátkém filmu, který natočil ještě jako pouhý nadšený amatér do soutěže krátkých hororových snímků. Místo toho nakonec snímek nahrál na YouTube. Mimochodem ke zhlédnutí zde. Přes pár dalších krátkých filmů se propracoval až k zájmu mého oblíbence Jamese Wana. Ten se rozhodl produkovat celovečerní verzi zmíněného kraťasu Lights out, tedy Zhasni a zemřeš, kterou si skutečně nenechte ujít.

Jedná se totiž o svižnou jízdu, která se s ničím nepáře a pere do vás opravdu povedené strašení hned od začátku. Neobtěžuje vás příběhovým balastem. Naopak jde přímo k jádru historky, která je i ve své jednoduchosti poměrně zajímavá a svým způsobem znepokojivá v tom nejlepším slova smyslu. Závěrečné vyvrcholení se dá předvídat, nicméně to už je drobná kaňka na velmi příjemném překvapení letošního filmového léta a to nejen toho hororového.

Foto: Oficiální stránky filmu