Rychle a zběsile má už po tolika dílech vlastní soběstačný vesmír. S vlastními pravidly, zvláště těmi fyzikálními. Navíc je taky tak nějak jedno, kdo kdy proti komu bojoval, kamarádi nakonec můžou být všichni. A i když to často nedává vůbec smysl, je to naprosto jedno. Protože tahle série šlape, a tenhle díl obzvlášť, a nedává vám možnost nad takovými věcmi přemýšlet.

Uhání rychle a zběsile vpřed, až vám mozek vyrazí z hlavy. Tentokrát kombinace vysokooktanové akce a dobře zvládnutého humoru stojícího na parádních hláškách funguje na výbornou. Takže již před létem jsme se dočkali v podstatě perfektního blockbusteru, který si na nic nehraje a servíruje přímočarou zábavu.

Tahle série zná svého diváka

Tvůrci Rychle a zběsile přesně vědí, co v kině chceme vidět a dopřávají nám toho plné doušky. Skoro by se dalo říct až přes míru. Protože reálnost některých scén je přestřelená až hanba a logika trpí asi jako Andrej Babiš v debatě s Miroslavem Kalouskem. Přesto má divák nakonec oči navrch hlavy a div nadšeně netleská tomu, co se na plátně děje.

Protože vše je řemeslně zvládnuté na jedničku. Triky, kamera, střih, to vše šlape jako motor nejnovějšího Ferrari. A ve vysokém tempu, které vám nedá vydechnout. A když už chcete popadnout dech, začne se dít nějaká další divočina, která vás o něj zase připraví.

Herecký ansámbl na jedničku s třemi hvězdičkami

Sladkou tečkou je kolektivní charisma herecké party, které má sílu těžkotonážního tanku. Přestože hlavní tváří značky je Vin Diesel, u mě tentokrát nejvíc bodují Rock a Jason Staham. Jejich vzájemná chemie a macho jiskření je skutečně kulervoucí. Příjemným překvapením je angažmá Hellen Mirren, jejíž role korunuje absurdnost celkového pojetí téhle série.

Nebudu vám lhát, já jsem tentokrát skutečně nadšený. A to nepatřím mezi nějaké skalní fandy. Naopak to, co se dělo v předchozích dílech, jsem mnohdy už i zapomněl. Přesto jsem měl z nejnovějšího rychlého a zběsilého přírůstku skutečnou radost. Čistá zábava ve vysokých otáčkách zamířila přesně do mého vkusu, který takovou přímočarou šlehu očekával. Skvělá práce od všech zúčastněných znamená, že kinozážitek dosahuje ohromné výše.

Doporučuje se všem, kteří se chtějí bavit. Nedoporučuje se hnidopichům, kterým se vaří krev z porušování pravidel logiky a fyziky.

Foto: Oficiální stránky filmu