Zabiják a bodyguard se asi v Bělorusku líbit nebude. Většinou, když je potřeba pokosit pár sovětsky vypadajících týpků, vymyslí se nějaká fiktivní zemička, kde všichni čirou náhodou mají ruský akcent, aby někdo nebyl náhodou uražen. Alespoň ne moc. Ale tentokrát ne. V tomto případě je semeništěm všeho zla Bělorusko.

Potažmo její fiktivní diktátor v podání Garyho Oldmana, který je svržen a v nizozemském Haagu souzen za své zločiny, včetně genocidy. Jenomže jeho obhájce cupuje svědky i důkazy a zdá se, že mu to projde. Jedinou nadějí je nájemný vrah Darius Kincaid (Samuel L. Jackson), jehož svědectví může tohohle zmetka dostat. Jenže Kincaidovo převezení z Anglie se zkomplikovalo. Na cestě do Nizozemska po něm jdou běloruští vojáci, kteří chtějí jeho výpovědi před soudem zamezit. Do hry tak vstupuje osobní strážce Ryan Reynolds, který tohle horké zboží zkusí doručit vcelku.

Akce a humoru plno, ale do kupy to vždy nejde

Zápletka je tedy řádně přitažena za vlasy, ale veskrze na ní nezáleží. Děj je tam stejně jen proto, aby ReynoldsJacksonem pokosili co nejvíc Bělorusů a mohlo toho spoustu explodovat. Nutno ale podotknout, že akce, ač dostatečně zábavná, rozhodně nejde nad rámec nějakých očekávání. Veskrze se jedná o rutinní záležitost, která nenadchne, ani neurazí.

Co šlape trochu víc, je komediální chemie mezi naší nesourodou dvojicí. Výrazně nahoru jí táhne Jacksonův výkon, který hraje sám sebe a blbnutí a hláškování si užívá. Každopádně oba přístupy jakoby se mezi sebou praly o to, který převáží a nezvládly se nějak vhodně namixovat. Takže výsledek působí trochu jako přetahovaná mezi komedií a akčňákem, než jako dobře namíchaná akční komedie.

Výjimečnost nečekejte

Ono je totiž těžký se smát hned poté, co se film zabýval tím, jak běloruský diktátor vystřílel svému odpůrci rodinu, nebo když terorista najede s náklaďákem narvaným výbušninou do lidí. Ne že bych byl takový suchoprd, že bych to nezvládl. Ale tvůrci tyhle věci podávají velmi vážně, až pak otočí a přepínají na lehčí notu. Tím vzniká bariéra, která nedovoluje divákovi se uvolnit na 100 %.

Takže Zabiják a bodyguard má fajn námět, sympatické herce, kteří jsou vtipní, a i na tu akci se dá celkem dívat. Chvílemi to má solidní grády a šlape to, ale stín příjemné jednohubky na zabití večera to nepřekročí.

Foto: ©Lions gate film