Letos se již podruhé do velkolepého souboje pouštějí dvě těžké váhy. Na rozdíl od toho, co jsme zažili nedávno (ano, na Vás, Batmane a Supermane, se dívám), se tenhle „mač“ povedl mírou vrchovatou. A to i přesto, že marvelovský vesmír bobtná do olbřímích rozměrů a může se zdát, že začíná stát na vratkých nohách, tak Občanská válka vás přesvědčí o opaku.

13094105_1168805043130519_4726885720585442220_n

Spousta škarohlídů určitě čeká, kdy se tenhle divoký domeček z karet sesype, ale zatím se tak nekoná. Upřímně obdivuji, jak stabilně si Marvelovky udržují svou kvalitu (jasně, někdy to je slabší, ale ryzí kvalitativní propadák se nikdy nekonal). Navíc další pokračování největšího amerického patriota (které je spíše mnohem více polopokračováním Avengers) patří rozhodně mezi ty nejlepší z nich. Tou nejvíc TOP pro mě ale zůstává předchozí Winter soldier, kterého natočilo režisérské duo bratrů Russoových.

Ti drželi opratě i tentokrát a i proto zůstala míra kvality zachovaná. Pod jejich dohledem nám totiž bylo naservírováno dílo, které dokáže podat normální, rozumné a smysl dávající dialogy, které posunují film vpřed, stejně tak dechberoucí akci, na kterou se naprosto skvěle dívá. A to i přes tu roztřesenou kameru, kterou tentokrát přidali do svého repertoáru. Navíc zvládli nejtěžší úkol, a to si přehledně poradit s velkým počtem postav. Rubačka mezi nejmocnějšími hrdiny světa se v jejich podání proměnila ve skutečnou blockbusterovou radost.

Lví podíl na tom samozřejmě mají zúčastnění protagonisté. Ústřední duo má dostatek charismatu (OK, objektivně Stark o něco víc), aby si každý z nich získal na svou stranu dostatek fanoušků, a věřím, že v jejich souboji je ve finále těžké postavit se na stranu jednoho nebo druhého. Přestože (objektivně) Kapitánův pohled na věc dává větší smysl, že? Každopádně síla tohoto střetnutí diváka nakonec skutečně bolí a nepřeje si vlastně nic jiného, aby skončilo. Celou dobu myslíte na to, že jsou to přátelé, které proti sobě poštvala rozdílná motivace.

index

Ta je navíc celou dobu u všech zainteresovaných poměrně jasná, a tak člověk nemá problém uvěřit tomu, že takhle by se to skutečně mohlo stát. Trochu překvapí akorát motiv hlavního záporáka Zema, který se zdá být trochu slabý (dá-li se to tak říct). Přesto jasně zapadá do konceptu, který určil za těžiště snímku rozkol mezi hrdiny kvůli civilním obětem jejich šarvátek.

Každopádně veškeré drobné nedostatky vyváží Spider-Man a Black Panther, kteří jsou v podání Hollanda a Bosemana naprosto fantastičtí, a jejich pobyt na plátně připomene všem, že studnice marvelovských hrdinů zdaleka není vyčerpaná. I staří známí jako Falcon, Ant-Man, Vision atd., kteří se zapojili do konfliktu, potěší. Ant-Man třeba humorem a malým trikem v rukávu, Falcon zase způsobem jeho boje a využitím křídel, které mě celou dobu fascinovalo.

index2

Jak už jste pochopili, já jsem si u třetího „Kapitána“ pochrochtal blahem. Upřímně musím přiznat, že způsob, jakým Marvel připravuje své filmy, mi hodně sedí. Vyhovuje mi jejich balanc mezi humorem a napětím, hodně se jim daří obsadit typově přesné a kvalitní herce a rozrůstající se universum stále drží pohromadě, což náležitě oceňuji. Takhle to podle mě má vypadat a lepší popcorn v současnosti tak v kině nenajdete. Proto si ho určitě pořádně vychutnejte.

P.S.: #TeamCap

Nechte v komentářích #TeamCap nebo #TeamIronMan, ať víme, jakou podporu má každý ze zúčastněných borců mezi našimi čtenáři 🙂

Foto: Facebook, Oficiální stránky filmu