Aneb kam už může zajít zarytá demokracie. Ruskému ministerstvu zahraničí se tak povedl doslova husarský kousek.

V uplynulých dnech totiž chtěli úředníci z ruského ministerstva zahraničí napravit nelichotivé zvěsti, které o ruském státě publikoval japonský list Sankei Šimbun. V zápalu tak chtěli rozeslat směrnici úředním státním orgánům, podle které tyto orgány nemají spolupracovat se zmíněným listem. Vlivem nešťastné náhody ale směrnici odeslali i do moskevské pobočky redakce Sankei Šimbun.

received_1627225014266129

Japonský zpravodaj totiž v minulém týdnu označil kroky ruského ministerstva za nesmyslné, čímž se tamních představitelů hluboce dotknul. Redaktoři Sankei Šimbun navíc poukázali na onu elementární chybu, jejímž dopuštěním se směrnice dostala i do nepovolaných rukou – a navíc rukou těch, jichž se bezprostředně týkala a vůči nimž byla namířena.

dawn-1403239_1920

Je vcelku jasné, že ministerští úředníci chtěli nějakým způsobem reagovat a chránit se před výroky japonského periodika, ale zdá se, že k tomu nezvolili tak úplně šťastný způsob. Díky němu se navíc proflákly způsoby, jimiž se možná ruská ministerstva demokratickou cestou vypořádávají s nepohodlnými pisálky. A je otázkou, kolik dalších periodik už se na ministerském blacklistu ocitlo.

Můžeme však připsat ruským úředníkům k dobru fakt, že se snažili situaci vyřešit nadmíru elegantní cestou, kterou se ovšem nepovedlo doplánovat a dokončit. Možná i proto, že se snažili řešit nepříjemnou situaci umírněnějším způsobem, dopadli nevalně.

honor-guard-67636_1280

Ilegální přístup k ministerským informacím?

Posléze příslušníci ministerstva zahraničí obvinili redaktory Sankei Šimbun, že se k informaci dostali pokoutní cestou. Podle nich nebyla směrnice ani zpráva japonskému listu určena, ale přece jen se k ní redaktoři nějak dostali. No, to se stává, když nepohodlné straně omylem zašlete nenávistný email, který jí původně nebyl určen.

Ruská demokracie je, zdá se, opět o krok napřed. A tak můžeme ruským vládním představitelům ze všeho nejvíce pogratulovat k jejich úspěšnosti. Minimálně totiž pobavili pár zapšklých antirusů. Ale co, třeba se podobných situací jednou dočkáme i tady, v našem malém Česku.

 

Foto: Pixabay