Dlouho panovaly obavy, že tenhle výlet do světa Star Wars nijak zvlášť nedopadne. Můžu je vyvrátit jako liché, protože Solo se víceméně vydařil. Vzniklo fajn dobrodružství, které sice extra nevyniká, ale funguje vcelku příjemně.

Než film dorazil, kolovaly zvěsti, že Alden Ehrenreich se úplně z rolí Hana nedokáže popasovat, naopak Donald Glover (aka Childish Gambino) div nezáří jako supernova v roli mladého Landa Calrissiana a u Disneyho už mu snad prý na základě toho začali chystat vlastní film. A já teda nevím, kde se tyhle drby vzaly, ale pravda je taková, že Donald je jako Lando prostě tak nějak v poho, ale skutečnou hvězdou je teda určitě Alden jako Han Solo.

Ehrenreich je jako Solo naprosto super

Navázat na Harrisona Forda není snadné, ba přímo nemožné a Ehrenreich zvolil podle mě nejlepší možný přístup. Od Forda si vypůjčil nějaké to gesto, něco z mimiky, ale do nějaké velké imitace nezacházel, zhostil se toho po svém a hle, ono to funguje. Obrovské plus.

Díky tomu je snazší podlehnout příběhu, který odhaluje, jak se Han setkal s Chewiem, Landem a jak se z něj stal ten sympaťák, kterého všichni tak zbožňují. Film však šlape víc na začátku, kdy funguje víc spád. Závěr, od kterého každý čeká pořádnou gradaci, už trochu klopýtá, i když neuráží.

Když máš dobrou partu…

Zásadním se ale nakonec stává to, že mezi všemi funguje chemie, ať už romantická, či parťácká. Díky tomu se Solo jeví hodně sympaticky a věřím, že komunitou fandů bude přijat, přestože nedosahuje nějaké velkolepé úrovně. Dokonce svým pojetím spíš než klasický příběh ze světa Star Wars připomíná v ledasčem Firefly.

Jinak se dočkáte i nějakých těch překvapení, která potěší nejednoho fanouška Hvězdných válek. Dokonce si troufnu tvrdit, že minimálně jedna záležitost vás uvede v úžas. Přesto se především můžete těšit na příjemné, občas zbytečně moc odlehčené dobrodružství s westernovým nádechem. Režisérsky jde o dobře odvedenou práci, která moc nevybočuje a možná někdy jede až moc na jistotu. I tak ale u mě převládá spokojenost.

Foto: © Lucasfilm