Strážci vesmíru neměli být filmem, od kterého by se dalo očekávat mnoho. Vlastně se asi od něj nečekalo vůbec nic, a tak mohl jen příjemně překvapit. Já v to aspoň doufal, bohužel marně.

Tohle mělo být nostalgické béčko, které bude správným způsobem naleštěno tak, aby se divák v kině dostatečně pobavil a řekl si: „Ale jo, bylo to fajn.“ Takže abych to hned na začátku shrnul, béčko zůstalo, naleštěné se to tváří, ale ve finále se jedná o nudu k uzoufání.

Také jste chtěli být jako Strážci vesmíru?

Když mi bylo tak 10 let a seriál s barevnými (doslova) pubertálními ochránci byl na vrcholu popularity, tak jsme na sídlišti zformovali (či zmorfovali, chcete-li) partu dětí, ve které jsme si rozdělili barvy, zordy a role a založili vlastní gang Strážců vesmíru. A právě vzpomínky na toto období ve mně alespoň vyvolávaly mírnou zvědavost, jestli tenhle návrat dopadne aspoň trochu zajímavě.

Škoda jen, že od prvních minut nic nenasvědčovalo tomu, že tohle může bavit. Hned od začátku se film vlekl, protože tvůrci zvolili ukrutně dlouhou expozici, ve které se máme dostatečně seznámit s hrdiny. Navíc jejich cesta ke „strážcovství“ je úmorná. Nečekají nás žádné suprové akční scény nebo krutopřísný trénink á la Rocky, spíš se plácáme v pubertálních problémech jednotlivých postav a v pořádný odpich celou dobu jenom doufáme.

Akční hody nečekejte

Na pořádnou řežbu vlastně musíme čekat až do samotného konce, kdy se noví strážci konečně postaví záporačce Ritě. A ani tahle finální bitva už nijak zvlášť nevytrhne mdlý pocit z nijakého filmu. Především proto, abych byl upřímný, že vlastně taky není nic moc.

Navíc se celý snímek na sebe kupí momenty, co nedávají smysl, a které vás nutí se pořád ptát, proč to funguje zrovna takhle? A bohužel vůbec na ně nebudete dostávat odpovědi. Pokud by šlo o svižnou akční jízdu, tak byste to brzy začali přecházet, ale vzhledem k přešlapujícímu tápání se vám je nebude dařit vytěsňovat.

Bezduchost filmu mi tedy vůbec nevadí, vlastně jsem ji i očekával. Bohužel háv, kterým ji tvůrci zabalili, ji nezakrývá. Naopak jakoby ji ještě víc zdůrazňoval. Připočteme-li nudu a to, že zde nefunguje ani nostalgický faktor, dostáváme zbytečný snímek, který ve finále nezaujme takřka ničím.

A mimochodem nechápu, proč tenhle film český distributor nasadil pouze s dabingem, když i takový Lego Batman byl alespoň někde k mání s titulky.

Foto: © Lionsgate