Disney letos už bodoval s jedním animákem. Zootropolis bořil pokladny kin a spokojenost diváků i kritiků dosahovala maximálních výšin. Teď bude o podobný úspěch bojovat Odvážná Vaiana. Finanční úspěch si netroufám odhadnout, ale o tom, že se film bude líbit, nepochybuji.

Chlapci a děvčata od Disneyho umí a tenhle rok patří jim. Jen připomínám, že pod Myšákovo impérium spadá třeba i Marvel nebo Star Wars. A svou nejnovější pohádkou se kvalitou strefují zase do černého.

Odvážná Vaiana bude bavit rodiče i děti

Tohle je další počin, který ocení především rodiče. Protože tenhle animák sedne jak dětem, tak dospělým. Především postava poloboha Mauiho (originál dabovaný Dwayne Johnsonem) je vděčná postava, která na sebe strhne pozornost napříč generacemi. A ústřední postava, odvážná Vaiana, je další silnou dívkou do sbírky disneyovských heroických princezen (Rebelka, Elsa…), takže děvčátka se budou mít v kom zhlédnout a chlapci budou aspoň vědět, že i holky jsou pořádný správňačky, co se nebojej. Holt vychovávat se musí.

maui_ab2fde37

Lidské souputníky navíc doplňují také, jak bývá u Disneyho zvykem, zvířátka jako Vaianin roztomilý prasečí mazlíček, nebo přitroublý kohout Heihei. Ten nechybí takřka u žádné důležité situace, aby svou hloupostí pobavil malé i velké diváky. Pro doplnění, ani jeden nemluví.

Každopádně film je svižná záležitost, děj se sice dá předvídat, ale nenudí. Vše oživují písničky (další povinná součást většiny Disneyovek), které se příjemně poslouchají. Přesto nejsou podle mě úplně zapamatovatelné a hitu, jako v případě Let it snow, se asi nedočkáme.

heihei_5eae88c7

Ale co je nejdůležitější, pořád je na co se dívat. Doslova. Tohle je vysokorozpočtová záležitost a je to znát. Už dávno jsme si zvykli brát digitální filmy jako samozřejmost, takže dneska už na každý nekoukáme s otevřenou pusou, a proto na to upozorňuji. Všimněte si některých prokreslených detailů, nádherných, s realitou zaměnitelných scenerií a podobně. Je neuvěřitelné, jak daleko jsme v tomhle postoupili.

Abych se vrátil ještě k filmu samotnému. Určitě ho můžu s klidným svědomím doporučit, i když vypadl z obligátního disneyovského mustru, který ale nějakým způsobem prostě pořád funguje. Klasika z toho sice nebude. Příjemné odpoledne/pohodový podvečer si v kině díky němu ale užijete.

P.S.: Před filmem běží vcelku povedený kraťas.

Foto: Oficiální CZ stránky filmu