Jak pár let dokáže přeměnit nejstarší město plné památek na hromadu sutin.

Válka o Aleppo se po téměř čtyř a půl letech brutálního válčení pomalu chýlí ke konci. Nedávno obě strany konečně dospěly k dohodě o příměří, a tak může několik tisíc lidí a povstalců opustit obležené části města.

Podle odhadů zemřelo od počátku konfliktu v roce 2012 více než třicet tisíc lidí. Další ztrátou, kterou už nikdy neobnovíme jsou pohřbené památky. Aleppo bylo pro svou krásu hojně navštěvovanou turistickou destinací a všude přítomný bílý mramor mu dodával honosný půvab. Nyní leží v troskách. Staletí, ba dokonce tisíciletí historie jsou ztraceny, kvůli „bezvýznamnému“ konfliktu o moc. Aleppo je totiž jedním z nejstarších dosud existujících měst. Jeho historie se datuje až do druhého tisíciletí před našim letopočtem.

Velká mešita shlížející na okolní obyvatelstvo již od osmého století ale také nejstarší hrad na světě, mohutná citadela a kopci jsou nenávratně poškozeny. A tak je naposled přinášíme ve velké slávě alespoň na těchto srdcervoucích fotografiích, srovnávajících současný a minulý stav.

Aleppo před a po válce

Zdroj: Boredpanda

Foto: independent.co.uk