Další rok je za námi, všechno se bilancuje, zpětně hodnotí, tak i já jsem se zamyslel, jaká že jsou ta filmová NEJ roku 2016.

Na začátek musím ale říct, že celý filmový rok mi přijde takový nemastný neslaný a výběr třeba těch nejlepších je taková z nouze ctnost. I proto jsem ho zúžil pouze na tři, za které dávám ruku do ohně.

3. Příchozí

Komorní sci-fi, které rozehrálo emocionální útok na diváka, mě fascinovalo, uhranulo a zároveň se mě dotklo. Jedná se o unikátní film, který přináší ojedinělý zážitek přesahující hranice plátna. Přes rádoby rozmáchlost přináší především niterný prožitek, který chytne spíše za srdce, než potrápí mozek.

2. Osm hrozných

A vracíme se až na úplný začátek roku, kdy do kin vyslal svůj poslední kousek Quentin Tarantino. Tenhle film se mi rozležel. Po prvním zhlédnutí mě trápil trochu vleklý začátek, přesto teď skoro o 12 měsíců později zážitek z tohohle grandiózního představení ve mně přebíjí většinu startovního pole. Osm hrozných rozehrává brutální dialogovou i doslovnou přestřelku, kterou mezi sebou vede banda jedinečných postav, které se zažerou pod kůži. Mistr pořád umí.

1. Sully: Zázrak na řece Hudson

Tohle je a bude moje srdcovka. Nepateticky podanou zkazku o hrdinovi moderní doby s režijní bravurou servíruje Clint Eastwood. V hlavní roli hrdinného pilota exceluje Tom Hanks. Souhra dvou velikánů funguje na jedničku s hvězdičkou. Předvídatelný příběh využívá netradičního vyprávění a fascinuje svojí civilní mimořádností. Výjimečný zážitek.

Aby bylo bilancování úplné, je potřeba také varovat před tím úplně nejhorším tohoto roku. Prvenství za největší kinematografický paskvil získává…

Lída Baarová

Filmové zlo, které dosahuje úplného dna především proto, že si hraje na rádoby ART. Přitom nechává drahé německé herce mluvit příšerným českým dabingem, prvoplánovým kýčem vyvolává nedramatické drama a fascinuje především faktem, že v tomhle někdo utopil 80 mega, které nejsou vidět. Cesta jak českému národu zhnusit Lídu Baarovou jednou provždy nebyla nikdy přímočařejší.

Bonusový bod za zbytečnost ještě získává pokračování Dne nezávislosti, z kterého si pamatuji sotva 5 minut, a které může Renčově snaze děkovat, že samo neskončilo s nálepkou nejhorší film roku.

Největším zklamáním je Batman v Superman, který zůstal někde na půl cesty ve využití svého potenciálu a jasně ukázal, že DC zatím Marvel stále nestíhá a hlavně netuší, kam chce směřovat…

…což nás přivádí ke speciální hvězdičce, kterou uděluji Marvelu za nadále vyrovnané výkony na poli superhrdinské kinematografie. Občanská válka i Doctor Strange mě neuvěřitelně bavili a nadále si tohle propojené univerzum velkolepě užívám.

A co říkáte na filmový rok 2016 vy? Jaká byla ta vaše NEJ?

Fota: Oficiální snímky z filmů