"PIRATES OF THE CARIBBEAN: DEAD MEN TELL NO TALES"..The villainous Captain Salazar (Javier Bardem) pursues Jack Sparrow (Johnny Depp) as he searches for the trident used by Poseidon...©Disney Enterprises, Inc. All Rights Reserved.

Pátí Piráti z Karibiku mají být údajně posledním dobrodružstvím Jacka Sparrowa. Tedy nejen jeho, ale celé téhle pirátské bandy, která vyplula na moře prý naposled. Tentokrát se do hry zapojila i mladá krev třeba v podání syna Willa Turnera, ale především na další lov pirátů vyráží přízračný kapitán Salazar, který hrdinům řádně zavaří.

Dnes si možná ne každý vzpomene, že Piráti z Karibiku byly pouhou atrakcí v Disneylandu, než někoho napadlo natočit si na ní hypernákladnou reklamu v podobě hollywoodského blockbusteru. Což mi dodnes přijde tak trochu hustý, vzhledem k tomu, v jaký fenomén to nabobtnalo. Každopádně to zmiňuji proto, že chci analogicky doplnit, že piráti zůstávají pouhou atrakcí i na filmovém plátně. Tentokrát, oproti posledním dvěma dílům, i docela dost povedenou.

Díky novým postavám chytili Piráti druhou mízu

Ten švih a říz, který především Na vlnách podivna postrádalo, je zpět. A světe div se, nebo možná už se tomu ani nikdo nediví, může za to právě nová krev, která sérii docela příjemně okysličila. Jack Sparrow – Johnny Depp (už mi trochu splývá dohromady) naopak trochu vyčpěl. Já za sebe říkám, že opilecké a zmatené kreace nejznámějšího korzára, mě už tolik nebaví. Možná i proto jsem se nedokázal první půl hodinu, kdy se vše docela motá kolem Jacka, správně naladit.

Když se ale do dobrodružství víc zamíchá mladý Turner, nová ženská hrdinka Carina Smythová a vše okoření kapitán Barbossa s novým záporákem Salazarem, ve skvělém podání Javiera Bardema, vše je v pořádku.

Piráti tentokrát na vlnách zábavy

Triková podívaná chytne spád, dobrodružné tóny rozehrají tu správnou melodii a na plátně se odehrává poctivá a přímočaře zábavná podívaná. A přiznejme si, chceme po Pirátech něco jiného? Nemyslím si. Pokud ano, tak spokojení nebudete.

Tenhle film se totiž víc než o dobře napsaný příběh opírá o dokonalé triky, skvělou kameru a hudbu, kterou dobře známe. Navíc tentokrát se vše zvládlo zkrotit do velmi stravitelných dvou hodin, takže tempo nedává divákovi možnost se nějak výrazněji nudit. Navíc je znát radost tvůrců, kteří si s Piráty vskutku vyhráli a energie do nich vložená se dokáže přenést i z plátna na diváky.

Pokud si tedy chcete spravit chuť po posledním nemastném dílu a užít si pořádné mořské dobrodružství, Salazarova pomsta vás potěší. První skutečně letní trhák letošní sezóny, v tom nejlepším slova smyslu, dorazil.

Foto: ©Disney