Kdysi dávno existovalo řemeslo zvané fotografie. To jest že fotograf něco vymyslel, nastavil, nasvítil, vyfotil a publikoval. Dnes je tento postup takové sci-fi jako pro dítě LP deska anebo 3,5″ disketa. Pro mladší z vás a ty, co to neznají nebo nevěří, v článku si to ukážeme.

0156_022

Dnes je doba, kdy se vše dodělává na počítači. Nikomu se nechce na lokaci hrát s ohněm, děštem nebo mlhou. A když ano, zbytečně, protože to neumí nasvítit. Pak vznikají zajímavé koláže, kterých je plný fejsbůk a vypadá to, jako když se děti ve školce učí lepit vystřihovánky.

Když to umíte, dáte si tu práci a vše uděláte doopravdy, jde to vidět.

0051_036

Fotografie v tomto článku má na svědomí jeden z posledních neretušujících fotografů v Čechách. Vznikly za neuvěřitelných podmínek a na často hnusných lokacích. Ale kdo umí se světlem a efekty na místě…

Fotky byly focené ještě s fotoaparátem Canon 20D, novější se starým 1D, za použití naftového generátoru a dalších dneska nepoznaných prvků.

0161_006

Lituji každého, kdo to nemohl zažít na vlastní oči tak, jako já, a namísto toho chodí na „glamour workshopy“ dneska pořádané v každém druhém sklepení v Praze.

Kupříkladu světlo na této fotografii. Má dva plány (scény) a celkem jich tam bylo 8. Od té doby jsem naživo neviděl fotografa, co by zvládl tolik světla, drtivá většina nenastaví dvě (protože nechápou co a proč na té scéně dělají).

0246_010

Byla to doba výborných glamour modelek. Jen zde vidíme Kylu Cole, Adrianu Málkovou, Evu Slovic, Anettu Keys a Markétu Bělonohou. Holky co byly známé od Japonska po USA.

0149_011

Byla to také doba kvality na úkor kvantity. Za den se nafotil jeden pictorial, jaký vidíme na ukázkách. Ne deset, jak se to seká dnes.

Koukejte na fotky a potěšte oko.

V duchu toho, co se dnes publikuje, dosti úsměvná poznámka na závěr – autor většinu z těchto fotek nepublikuje, protože podle něj nejsou dost dobré. Být taková sebekritika u dnešních autorů, zmizí z fajsbůku drtivá většina XY Photography.

A že nevíme kdo je ten fotograf? O tom níže.

Soutěž

Napište nám jméno autora fotek anebo vizážistky, která má téměř všechny na svědomí. Dostanete se tak do slosování o luxusní snídani v KARE Café pro dva!

KARE Café je nejen freshbarem, salaterií, pekárnou a kavárnou – je hlavně místem, kam lidé chodí sbírat inspiraci nejen v designu. Oko i žaludek potěšíte na adrese Jungmannova 34, Praha  110 00. A to není vše – domácí vinotéku obohatíte o lahvinku ze Šlechtitelky Velké Pavlovice.

Aktualizace 3.12.2015 – správná odpověď je ROMAN SLUKA a výhercem se stává Pavel J., který obdrží poukázku na snídani v KARE Café platnou do konce února. Děkujeme všem za účast.