Život na nás denně chrlí záplavy dokonalých žen na fotkách. Jsou to více nebo méně dobře vyretušované avatarky, které nemají s realitou nic společného. Anebo instagramové selfies, které jsou sice bez retuše, ale z nacvičeného úhlu a na milimetr přesně vyšpulenými rty, anebo jinou částí těla.

Fotografové dnes bez retuše neumí ukázat ani jednu fotku, protože bez photoshopu je obvykle nepublikovatelná. A jak ukázala kauza kolem článku o chybách při focení žen, nesnášejí moc dobře ani kritiku. Rozhodl jsem se jít příkladem, a článek předělal na sebe, co už jste asi postřehli. Teď, jako věčný kritik retuší, obzvláště těch katastrofálních, půjdu zase příkladem, a dávám kůži na trh – tedy neretušované fotky z prvního kola výběru pro lednovou EYEgirl.

Pro ty z vás, co se živíte focením, jsou tam komentáře, jak to vznikalo. Pro ty z vás, kterým je focení jedno, se podívejte jak to vypadá opravdu hned po cvaknutí (oba tábory asi ocení krásu Nikoly).

A pro modelky nebo zájemkyně o book u mně, toto myslím tím, že dostanete i 50 – 150 nevyretušovaných fotek, jak slibuji na mém objednávkovém webu (omlouvám se za trapnou reklamu).

Globální odborný pokec

Fotoaparát pořád stejný, Canon EOS 5D Mark II. Objektiv můj jeden jediný už snad 8 let, 24-105mm L. Světla nevím, byl jsem ve studiu u Katky podruhé, ale jak světla (typově), tak foťák+objektiv (zase typově) jsou nepodstatné věci.

Kdo tvrdí, že mu něco nevyšlo, protože sklo, protože foťák, nebo nedejbože „světla svítí divně“ tak jen a jen kecá, aby zakryl, že to neumí.

Fotky jsou klasika Canon trošku do červena, což se napraví u postprodukce, anebo do divné barvy, protože jsem línej měnit vyvážení bílé na foťáku – o tom víc u fotek níže.

Tak, startujeme. Budu taky psát, co budu retušovat, první věci co mě napadnou – alespoň uvidíte, co vadí mně a možná nevadí vám, a naopak.

IMG_2599

Rozehřívací foto. Nikola naštěstí umí práci s prsty a rukami, což mně překvapuje, jelikož fotí počtvrté. A toto neumí hodně těch jakože profi modelek. Katka (produkční) a Lucie (vizáž) mi za ní mávají tím hadrem (sorry Katko, nevím jak se to jmenuje).

Nějaký ten odborný pokec: foceno na bílém klíčovacím pozadí, světla – komínek na pozadí, zleva kontra kýbl+klapky, zepředu můj oblíbený beauty-dish s důrazem na hlavu samozřejmě. Kontra se může zdát o clonu silnější, ale to je věc názoru.

Hodnoty z hlavy nevím, protože zásadně neměřím, ale Exif tvrdí že 125/f11/ISO100/55mm.

Retuš: vrásky na bříšku, barvy. Pro zajímavost, tady fotka po opravdu asi dvouminutové retuši:

IMG_2599

IMG_2635

Portrét, oblíbená věc pro vizážistky. Nevím, zda ve finále použiji tento, mám jich asi 15 podobných, a Nikola, která neudělá špatné foto, mi tak přidává práci u výběru.

Retuš: drobné vrásky, barvy.

IMG_2668

Povinná jízda pro chlapy, zadeček… Zdůrazníme ho kontra světlem, mohlo být i víc – napravíme u postprodukce – tady je důležité modelku hlídat, ať se nám neláme jak na erotické produkci z NDR. Naštěstí Nikola cvičí a umí se ohnout jen nad zadečkem, ale pokud to vaše modelka neumí, raději ji nelámejte.

Odborný pokec: beauty-dish + kontra, exif tvrdí, že 1/125 f13 ISO100 73mm

Retuš: Barvy, zvýraznění světel

IMG_2694

Tady jedna přirozená bez světla, jen něco málo z okna. Pro fotografy: 1/100, f4, ISO640, 60mm. Žádná věda.

Retuš: Barvy, drobné vrásky

IMG_2715

Zde jasně vidíme, podle změny barvy, že je něco jinak – ano, použito je halogenové trvalé světlo, které mám strašně rád pro jeho přirozenost. Není nutno moc spekulovat a objekt je takový 3D, neboli plastický. A to je opravdu amatérské světlo, žádné profi filmařské.

Zase pro fotografy: 1/100, f4, ISO800, 50mm

Retuš: Barvy

IMG_2754

Tak, tady jsme chtěli trošku industriálu, tak jsem udělal moji ne zcela oblíbenou kompozici  – holka napláclá na zdi a svíceno jedním světlem. Takto je to samozřejmě ploché a je to vysloveně připraveno pro trošku delší postprodukci. Bylo možné dát světlo ze strany a zdramatizovat to přímo na místě, ale byla tam zima a už se blížil konec focení.

Retuš: Barvy, míchaní kanálů, trošku pokročilejší retuš

IMG_2812

Tady nám Lucka vymakala vlasy a nějaká dobrá duše pustila větrák. Barva modelky neznamená, že jí je blbě, jen jsem nepřepnul – přiznávám, lenost je hřích – nastavení bílé správně na dané světlo. Teď budu muset za trest dvakrát kliknout myší, a tím jsem přiznal důvod lenosti. Světlo opět nějaký 300W halogen, co máte doma v obýváku. Foto data: 1/100, f/4, ISO1250, 58mm.

Retuš: Barvy, míchaní kanálů, trošku pokročilejší retuš

IMG_2893

Zase povinná jízda, holka na čtyřech 🙂 U nepohyblivé holky riziko, že bude vypadat jako vorvaň, Nikola to díky bohu zvládá bravurně.

Retuš: Barvy, pozadí, bordel kolem.

IMG_2862

Tady máme z Nikoly amazonku dle mého přání. Světlo je víc ploché (myslím, že dva softboxy zepředu) a jasně, že o clonu podexponované (normálně řečeno tmavší). Asi těžko přehlédnout kontru, která nám tam trošku vykukuje a dělá schválně flare.

Tady to je fotograficky nezajímavé, ale budiž: 1/125, f13, ISO100 a 40mm.

Retuš: Barvy, dramatizace scény, pozadí oprava

IMG_2920

Další portrét dramatického stylu, hodně vysoko nad hlavou jeden softbox a kontra zůstala tam, kde byla na fotce výše. Vše zůstalo nastaveno stejně, až na clonu 18 – softbox byl opravdu blízko.

Retuš: Barvy

IMG_2937

Závěrem taková blbost, produkční vymyslela prskavky, a jak se toto svítilo, na to si můžeme podiskutovat pod článkem …

Retuš: Barvy, zvýraznění prskavek atd.

Připravujeme podobné kurzy na videu, co bude určitě zajímavější. A v lednu samozřejmě Nikola na „ostrých“ fotkách a s rozhovorem.