Je jedno, zda fotíte mobilem, nebo zrcadlovkou za sto padesát tisíc. Focení ženského těla má jisté zákonitosti. Nejsou nijak komplikované a vaše fotky i z mobilu mohou vypadat lépe, pokud je budeme dodržovat. Dnes si ukážeme, co určitě nedělat.

Aktualizace 7.12.2015 – původně použité fotky k článku „10 nejčastějších chyb při focení ženského těla“ byly kvůli stížnostem autorů staženy, ono bohužel u nás bereme vše moc vážně a hlavně osobně. Někde došlo jen na upozornění a vtipnou konverzaci, někde máme hned debatu o soudech 🙂

Namísto toho autor zapátral ve svém archivu cca 95 tisíc fotek a našel příklady u sebe. Jedná se vesměs o velkovýrobu setů z let 2007-2009, kde nešlo o kvalitu, ale o kvantitu. Fotky jsou neretušované a vyjadřují chyby zmiňované v původním článku. Bohužel se nepovedlo najít příklady na vše. Aktuální článek je tedy trošku lehčí verze originálu.

1. Vetřelec vs. Predátor aneb nešťastné ruce

Vetřelec je název pro ruku, která se nám zčistajasna zjeví obvykle na hrudníku, a působí jakoby se chtěla prokousat do těla a infiltrovat ho. Ničí hodně i velice povedených fotek. A pokud ruka není vysloveně Vetřelec, je tam proste blbě.

IMG_1718

0131_004

2. Texaský masakr motorovou pilou aneb Amputace

Bohužel velice častý neduh. Nevím zda potřebuje další komentář.

MM0050_008

3. JIPka aneb Bolesti břicha, ledviny, slepáku

Když autor neví co s rukama, většinou jedna končí v poloze Vetřelce, anebo takto – máme pocit že modelku bolí břicho a je to reklama na produkty od sítě Dr. Max, třeba Ibalgin. Bohužel se mi nepodařilo jak naschvál najít další verzi, kdy si v sexy póze zalomená modelka drží takto záda. To jsem dělal, když jsem měl v únoru ledvinovou koliku. Nepříjemné.

MM0022_028

Tady – modelka namísto aby se držela jakkoli jinak, tak ji prostě bere slepák.

NP0068_020

4. Ručičky a nožičky

Vystrkováni nohou a rukou oproti objektivu má za následek výrazné zkrácení končetin.

MM0037_019

0259_003

5. Pozice a celky

Ostatní body se zaměřují na detaily, ale samozřejmě hodně podstatný je celek a jak objekt uložíme, resp. v jaké pozici ho zachytíme.

NP0100_034

IMG_9564

Takže takto NE. Zde mne omlouvá snad jen fakt, že klient kupoval fotky na tuny, ne podle toho co na nich bylo.
V glamouru – naštěstí pro velkovýrobu a 99,99% soft-erotických placených stránek – moc vkusu nenajdete.

6. MMA fighter aneb zápasnické rameno

U focení platí, že vše děláme jen naoko. Modelka si sedá naoko (aby neměla rozpláclý zadek) a opírá se naoko – jinak nám tam naběhne rameno jak od zápasníka MMA.

0131_026

Ono to jde pak napravit lehce v Photoshopu, ale proč to neudělat hned dobře.

7. Něštastné lokty

Znáte ty fashion fotky z obálek? Liší se od našich fotek z dovolené i tím, že modelky vědí jak ukazovat ruce. Základ je ukázat lokty a tím jednak ukážeme ruce, jednak zdůrazníme body shape. To jest lokty vystrčíme od těla, nepřiplácneme, protože pak můžeme vyvolat i efekt vetřelce.

IMG_7029

Tady klasika, to je definice blbého lokte a vetřelce v jednom. Myslím že to bylo první focení modelky a moje snad páte 🙂

IMG_5391

8. Úhel pohledu

Podstatná věc. Celou postavu fotíme zespoda, portrét vestoje a americký portrét (postava do půl stehen) ve stoje lehce přikrčit. Toto platí v 90 procentech případů, tak to nedělejte naopak.

MM0065_026

Tady se mi evidentně nechtělo na zem. Takže ukázka, jak vyfotit holku ale fakt blbě.

9. Ďábel povstal

anebo preexponované pozice. Modelka se tak pokroutí, že to vypadá jako holka posedlá ďáblem v nějakém z těch desítek filmů na toto téma. Tady platí, méně je více.

IMG_3453

Toto je katastrofa. To už se mi muselo fakt nechtít a hodně. Pozice jak z bordelu u dálnice z roku 2002.

NP0088_011

Toto taky úplně nevyšlo :))

0031_013

Ježíši. Co mi to dali do pití?

10. Hnusná chodidla

Modelky – chodidla vždycky propnout a nepadat na paty, nejste chlapi. Bohužel tady nemůžu sloužit příkladem, na toto si dávám opravdu pozor. Jak vidíte výše, najde se i u mně ledacos, ale hnusná chodidla musím snad speciálně vyfotit.