útesy madeira

Tak trochu stranou veškerého evropského dění, mnohem blíže k Maroku než k Portugalsku, ke kterému skutečně patří, leží tzv. Perla Atlantiku. Čarokrásný ostrov tvoří vrcholek dávno vyhaslé podmořské sopky a jeho půvab přijížděla obdivovat už císařovna Sissi nebo Winston Churchill. Věčně zelený ostrov plný rozličných květin, skalistých útesů a romantických zákoutí se do podvědomí lidí po celém světě zapsal jako „ostrov věčného jara“.

Malý ostrov, mnoho krás

Madeira je součástí stejnojmenného souostroví sopečného původu, které tvoří hned několik ostrovů, ale jen dva z nich jsou obydlené – Madeira a menší Porto Santo. Ostrov svojí rozlohou 740 kilometrů čtverečních nabízí možnost procestovat jej tam i zpátky během jediného dne. Na šířku má dokonce pouhých 22 kilometrů. Jeho návštěvníci se tak mohou pohodlně ubytovat na jednom místě a vyjíždět po úzkých křivolakých silnicích každý den jinam.

A nutno podotknout, že na ostrově je mnoho míst, která stojí za zhlédnutí. Od písečných pláží s černým pískem, přes početné vyhlídky s krásným výhledem do krajiny a na petrolejově zbarvený oceán, až po malebná městečka plná romantických zákoutí.

útesy madeira

Životadárné levády

Hlavním městem Madeiry je Funchal, město květin. Díky umístění na jižní straně ostrova je Funchal ukryt v srážkovém stínu, a tak tu téměř nikdy neprší. Přesto se zejména hlavní promenáda Avenida Arriaga utápí v záplavě květin. Jak je to možné? Madeira je doslova protkaná speciálními kanály, tzv. levádami, které odvádějí dešťovou vodu zachycenou na hornatém severu do údolí na jihu. Budování levád trvá již více než 500 let a k dnešnímu dni jich tu křižuje ostrov na 5000 kilometrů.

Nejdelší z nich, Levada dos Torno, dokonce pohání vodní elektrárnu. A protože je většina levád pozemních a jen menší část je vedena v podzemních tunelech, časem se podél nich začaly budovat stezky pro pěší. Ty dnes představují ideální možnost, jak brázdit ostrov po svých.

levády

Vyhlídky, jezírka a útesy

Než se však vydáte z Funchalu do srdce ostrova, určitě se zastavte na jeho pláži Formosa. Je to jedna z mála pláží na Madeiře, která nabízí bezproblémový přístup do moře. Většinu pobřeží totiž lemují skalnaté útesy, které po osvěžení toužící turisty do temného oceánu nepustí. To však ani v nejmenším neznamená, že se nevykoupete. Slaná voda oceánu láká ke smočení ve speciálních přírodních bazéncích vybudovaných přímo na skalách útesů.  Příjemných 25 °C ale neláká jen ke koupání, a tak je načase vydat se objevovat krásy ostrova.

Vše je velmi pečlivě značeno, ztratit se tady by vám dalo skutečně hodně práce. K turisticky hojně navštěvovaným místům patří například Údolí jeptišek. Do těchto míst kdysi dávno v roce 1566 prchly jeptišky z kláštera na pobřeží, když ke břehům Madeiry dorazili piráti. Nad údolím ční téměř 500 metrů vysoká vyhlídka Eira do Serrado.

Do podobné výšky stoupá i druhý největší útes v Evropě, Gabo Girao. Ten vybíhá z moře pár kilometrů západně od Funchalu a na jeho vrcholu je umístěno muzeum věnující své expozice historii ostrova. Paradoxem je, že k muzeu na vrcholu se pohodlně dostanete třeba autem, ale drobná políčka na úpatí útesu jsou dostupná pouze lodí.

Dobré víno i dobří lidé

Madeira ale nejsou jen přírodní úkazy, ale i dobří lidé, jídlo a pití. Místní obyvatelé, kterých tu žije přes 260 tisíc, jsou Portugalci, ale mísí se v nich krev dávných mořeplavců a obchodníků z různých koutů tehdejšího světa. Ačkoli jim zdejší podmínky nejsou příliš nakloněny, lidé v nerovném terénu budují terasovitá políčka a snaží se každý vhodný kousek půdy využít pro zemědělské účely. Velmi oblíbenou plodinou je vinná réva a z ní vyráběné víno Madeira.

madeira

Speciální dezertní víno se nejdříve zahřívá, poté alkoholizuje a pak se nechává několik let zrát. Kdo na ostrově toto víno neochutná, jako by na Madeiře ani nebyl. Samozřejmostí je také spousta rybích specialit, ty jsou k dostání na každém kroku.

strelícieToužíte-li po aktivní dovolené v příjemném podnebí s nádechem exotiky, Madeira je ideální volbou. Drobný ostrov uprostřed oceánu vás přivítá svojí krásnou přírodou, slunečným počasím a nepřeberným množstvím květin. Kde jinde na světě se můžete procházet loukami kolem volně rostoucích strelícií?