Pohled na českou náturu a zvyklosti očima skotské návštěvnice.

Megan je pětadvacetiletá cestovatelka, která objevuje krásy ostatních zemí od roku 2011. Za tu dobu jich stihla už dvacet šest navštívit a ve čtyřech bydlet. Jednou z nich bylo také naše malé srdce Evropy – Česká republika. A co si o nás a naší krajině myslí? Nahlédněme na naše zvyklosti objektivníma očima někoho nového.

Uvnitř se pořád může kouřit

Zákaz kouření funguje ve Skotsku od mých patnácti let, takže si téměř vůbec nepamatuju, jaké to bylo předtím. Potom jsem ale navštívila Českou republiku a vzpomínky se začaly postupně vynořovat jako z oblaků kouře v zadýmené místnosti. Češi jsou jedním z posledních států Evropské unie, kde tenhle zákaz stále neplatí. Debatuje se o něm sice v Parlamentu, ale to je asi tak nejdál, kam to může dojít.

teaČeši milují ochucený čaj

Dokud jsem se sem nepřestěhovala, ani mě nenapadlo, kolik příchutí může obyčejný čaj mít. Malinový, zázvorový, letní ovoce, zimní plody, skořice a med, broskve a můj oblíbený třešňový. „Vážně?“ Napadlo mě pokaždé, když jsem v obchodě navštívila příslušné oddělení. Sice po britském vzoru nepiju skoro nic jiného než čaj English Breakfast, ale do kufru nabalím tolik krabiček, co jen snese!

Domov nejlepšího vína, jaké jste kdy měli

Věděli jste, že Česko produkuje fakt úžasné víno? Nejspíše ne, protože jeho obyvatelé vypijí ročně více vína, než je celá země schopná vyprodukovat, takže na export skoro nic nezbyde. Víno vypěstované na jihu Moravy bylo to nejlepší, co jsem za celý život měla, a během letních měsíců zde probíhá téměř nepřetržitě nějaký festival. Myslela jsem, že pitím vína mě Nový Zéland naprosto odrovnal. Ale tuhle korunku si rozhodně zaslouží spíš tady.

crJe to také domov burčáku

Co je to burčák? Říkají si přijíždějící cizinci. Ale já už vím, že se jedná snad o nejlepší alkohol, který existuje. Je to něco jako sladké mladé hroznové víno, které ještě úplně nezkvasilo. Pochutnáte si na něm podobně jako na jablečném moštu. Ale o dost lepším.

Velmi důležitou částí dne je oběd

Během práce v Anglii i na Novém Zélandu jsem si zvykla oběd řešit obyčejným sendvičem, rychle snězeným v práci. Naopak v České republice snad nepotkáte člověka, který by na oběd nevyrážel někam ven nebo si teplé jídlo nepřinesl z domu. Dokonce i během letních veder srkají Češi v restauracích horkou polívku. Což asi nikdy nepochopím! A taky si po tomhle budu těžko zvykat zpátky na ten sendvič…

photo-1469307580733-007134b82100Žádný zákaznický servis

V Praze na tom možná budou trochu jinak, ale jinde rozhodně nic jako heslo: „Zákazníci jsou vždy na prvním místě a mají pravdu“ nečekejte. A úsměv u pokladny taky ne. Mí čeští kamarádi mě pořád uklidňovali, že v tom není nic osobního, pokud na vás prodavačka začne v obchodě křičet, protože jste si zapomněli zvážit jablka. Prostě to tak je.

Nejsou takoví, jací se zdají

Češi mají reputaci ne příliš přátelského národa. Dokonce v nedávném hlasování získali třetí místo nejméně vstřícné země na světě, takže jsem měla obavy, co vlastně čekat. Brno bylo mou zastávkou něco přes rok a můžu upřímně říct, že Češi mají laskavé srdce a příjemnost, kterou by mě tady podle přečtených příruček ani nenapadlo hledat. Možná tak na první pohled nevypadají a servírka se na vás při donášce jídla neusměje. ALE věřím, že je to národ velkých srdcí, kterému akorát musíte nejdříve přijít na kloub.

photo-1455287278107-115faab3eafaKaždý má psa

Jako opravdu každý. Jenom velmi výjimečně jsem potkala někoho, kdo by ho neměl. Snažila jsem se vyhledat poměr psů na obyvatele, bohužel ale neúspěšně. Některé společnosti vám ho dokonce dovolí vzít s sebou do práce! Ano, čtete dobře. Takže všichni, co své mazlíčky musíte nechávat samotné doma, prostě se přestěhujte tam. Můj kolega s sebou nosí dokonce i ještěrku…

Nejlepší pivo na světě

Česká republika vypije ročně nejvíce piva na osobu na celém světě. A jakmile ho ochutnáte, pochopíte proč.

Mnohem více než jen Praha

Než jsem se sem přestěhovala, zaslechla jsem pouze o Praze. Ale v následujících dvanácti měsících mě uchvátila velká spousta dalších nádherných míst. Zbožňuju Brno, stejně jako okouzlující Olomouc a vínové město Mikulov. Jakmile hodíte Prahu za hlavu, začnete teprve objevovat autentickou Českou republiku.

photo-1415356838286-df6fd593e8b3

Zdroj: halfthisworldaway.com

Foto: halfthisworldaway.com, Unsplash